Celý život ji pronásledovala krutá nemoc a přišla o dvě děti. Přesto Hana Zagorová rozdávala radost

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
hana zagorova
Zdroj: Profimedia

Českou hudební scénu opustila jedna z nejvýznamnějších zpěvaček. Hana Zagorová neměla v životě na růžích ustláno, ale přestože působila křehce a zranitelně, ve skutečnosti byla velkou bojovnicí.


Rychlý životní styl si vybral svou daň

Hanu Zagorovou již ve 23 letech postihla vážná nemoc, se kterou bojovala po celý život. Tuberkulóza se u ní projevila zřejmě v důsledku stresu a zběsilého života během studií na JAMU.

Aby zvládla studium na brněnské konzervatoři a zároveň se mohla věnovat zpívání, přejížděla z jedné strany republiky na druhou a spánku si moc neužila. Organismus náročný režim nevydržel. S tuberkulózou strávila zpěvačka v opavské nemocnici půl roku.

„Úplně na začátku mě hlídali, protože se báli, že spáchám sebevraždu, ale to bylo předtím, než mě poznali. Mě samotnou by něco takového nenapadlo. Jsem fatalistka, typ, který ví, kdy je zapotřebí zabojovat, a který ví, že se nic jiného nedá dělat. Přijala jsem to, věděla, že chci být zdravá, a chovala se tak, jak po mně vyžadovali. Sice to stálo půlrok života, ale co naplat,“ vzpomínala Hana Zagorová ve své knize Naprosto nezbytná.

Vlastní děti mít nesměla

Mladá Hana Zagorová se sice dostala z nejhoršího, následky nemoci ji však pronásledovaly celý život. „Je to o řádu. Když se s tím naučíte žít a nemoc vám to dovolí, dá se to zvládnout velmi dobře, v podstatě bez problémů. Nazývá se to paroxysmální hemoglobinurie – rodí se nekvalitní červené krvinky, které dřív odumírají,“ vysvětlila zpěvačka ve své knize, proč musí pravidelně dostávat infuze.

Zdravotní problémy Haně Zagorové samozřejmě komplikovaly kariéru a koncerty pro ni byly často velmi náročné. Ještě větší ranou však pro ni bylo, že kvůli nemoci nesměla mít děti. Buď by zemřela ona, nebo dítě.

„Je pravda, že jsem byla těhotná. To bylo v době, kdy jsem kvůli nemoci podstupovala léčebnou kúru a mé tělo bylo plné kortikoidů. To by s mateřstvím vůbec nešlo dohromady. Narodilo by se postižené dítě,“ svěřila se Blesku s tím, že o první dítě přišla v těhotenství.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Štefan Margita (@stefanmargita_official)

Adoptovanou dívku musela po týdnu vrátit

Hanka se ale nevzdala, a když nemohla mít dítě vlastní, rozhodla se pro adopci. Adopce byla tehdy povolena jen manželským párům, a tak zašla za svým kamarádem, Vlastimilem Harapesem, který s její nabídkou sňatku, aby mohla zažádat o adopci, souhlasil.

Ani ne po týdnu, kdy si domů konečně přivedla adoptovanou holčičku, se ozvala její biologická babička, a Hana Zagorová se rozloučila nejen s holčičkou, ale také se snem stát se matkou.

Láska až do poslední chvíle

Štěstí se dočkala alespoň v milostném životě. Po šesti letech manželství se rozvedla s Vlastimilem Harapesem a ve stejný rok měla svatbu se svým životním partnerem Štefanem Margitou.

Operní pěvec stál po jejím boku dlouhých třicet let až do posledních chvil. O jejich lásce svědčí také text, který zpěvák zveřejnil na instagramu v den úmrtí své ženy.

„Hani, lásko moje jediná. Děkuju ti za třicet krásných zamilovaných let! Na dnešní 11. hodinu už však nikdy nezapomenu. Strach, úplná beznaděj, že jsem tě navždy ztratil, a že už nejsi a nebudeš. Návrat do prázdného bytu mě drásá. Koukám na tvé věci a každý krok mi tě tu připomíná. Miluju tě a navždy budu! Tvůj Štefan.“

Zdroj: Aha!, Blesk, CNN, Instagram Štefana Margity
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články