Britská královská rodina má své tradiční vánoční zvyky, které drží se železnou pravidelností

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Kralovska rodina
Zdroj: Michael Tubi / Shutterstock.com

Britská královská rodina jako kterákoliv jiná rodina na světě má své vánoční tradice. Podobnost s obvyklými rodinnými tradicemi bychom ale hledali marně, protože jejich tradice jsou přece jen trochu jiné. Ne každý totiž rozdá 1 500 kusů pudinků nebo si jede na své sídlo hrát šarády. Jaké jsou další tradice a zvyky královské rodiny?

Každý prosinec Windsorové dle serveru Town and Country podnikají každoroční výlet do Sandringham Estate, kde slaví svátky a hrají hry šarády a fotbal. Tato tradice se drží od roku 1988 a přerušilo ji pouze období covidu.

Velké rozbalování dárků

Také každý rok ctí rodina své německé dědictví, když si na Štědrý den vyměňují dárky po odpoledním čaji. To popisuje ve své knize Náhradník sám princ Harry.

„Byli jsme v Sandringhamu ve velké místnosti s dlouhým stolem pokrytým bílou látkou a bílými jmenovkami. Podle zvyku si každý z nás našel místo a před námi stála hromada dárků. Pak najednou začali všichni otevírat ve stejnou dobu. Volně pro všechny, desítky rodinných příslušníků najednou začali mluvit a tahat za mašle a trhat balicí papír,“ popisuje jeden ze Štědrých dnů.

Velký předvánoční oběd

Některé tradice se možná změní s úmrtím královny Alžběty. Ta například týden před Vánoci pořádala svůj výroční oběd, kterého se zúčastnila širší rodina a konal se v Buckinghamském paláci.

Dle serveru Tatler by však král Karel III. měl tradici zachovat, a dokonce se mluví o tom, že bude pozvána bývalá manželka prince Andrewa, Sarah Ferguson, vévodkyně z Yorku.

Ta se rodinných oslav nezúčastňuje od roku 1992, kdy se s Andrewem rozešli. Fergie, jak se vévodkyni říká, by prý měla být pozvána spolu s jejími dcerami a jejich rodinami.

Čas darování

Jak je známo, všichni členové královské rodiny mají patronáty nad nějakou charitativní organizací. Před Vánoci tak mají velmi napilno, protože pořádají vánoční večírky.

Toto období je také spojeno s poskytováním finančních darů těmto nadacím či poskytováním vánočních stromků katedrále sv. Pavla, katedrále sv. Jiljí a kostelu Canongate Kirk v Edinburghu.

Královna Alžběta navázala na tradici svého otce a jejího dědečka a každý rok obdarovala své zaměstnance 1 500 kusy vánočního pudinku.

Zatím není jisté, zda na tuto tradici naváže i král Karel III., ale dá se to očekávat.

Vánoční přání

Vánoční pohlednice královské rodiny bývají každoročně velkou událostí. Vždy se očekává, jaký styl si rodina zvolí a nejvíce očekávanou pohlednicí je pak rodina prince Williama.

Dle stránek královské rodiny se každoročně pošle kolem 750 těchto vánočních přání. Dle některých zpráv se začíná s podpisy přání již několik měsíců dopředu. Fotografie je pak vybrána před Vánoci.

Tradiční bohoslužba

Každý rok na Štědrý den se rodina Windsorů schází na bohoslužbě v kostele sv. Máří Magdaleny na Sandringham Estate. Toto setkání proběhne i letos, jak potvrdila sama královská rodina.

„Jejich Veličenstva, král a královna choť v doprovodu členů královské rodiny, se zúčastní ranní bohoslužby na Štědrý den v kostele Sandringham v neděli 25. prosince 2022,“ přinesl prohlášení server Tatler.

Dle médií má princ Harry stálé pozvání na tuto bohoslužbu, ale očekává se, že nedorazí.

Na druhou stranu se objevují zprávy, že s Meghan žijí v toxickém vztahu a jejich vztah má procházet krizí, takže možná nakonec Harry dorazí zpět ke své rodině.

Vánoční shrnutí krále

Každý rok, od roku 1952, měla královna každoroční vánoční vysílání do Commonwealthu, ve kterém se zamýšlela nad uplynulým rokem a dívala se dopředu do budoucnosti.

Od roku 1957 se vysílá v televizi a na Štědrý den ho prý sleduje celá královská rodina společně. Letos bude vůbec první vysílání krále Karla III. jako panovníka.

Dle serveru Hello král naváže na tradici matky a projev bude předehraný. Očekává se, že bude mluvit zejména o prvním roce bez královny Alžběty.

Zdroje: Town and Country, Tatler, Hello, Country Living

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články