Bořek Slezáček zabodoval v oblíbeném seriálu díky svému démonickému vzhledu a přízvuku

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Borek Slezacek
Zdroj: Nextfoto

Seriál Devadesátky si rychle získal na popularitě. Důvodem, proč si většina diváků seriál zapnula, byla slibovaná podobnost s reálnými skutečnostmi z období 90. let. Ačkoliv se tvůrci setkali i s kritikou, že některé události umělecky zkrášlili, převážně byl seriál hodnocen velmi kladně. A to i za herecké výkony. Jedním z herců byl i Bořek Slezáček, který v seriálu ztvárnil postavu mafiána Alexeje. Napojení jeho postavy na policii je prý fiktivní, ale prý zase tak daleko od reality to není. Kontakty policie a ruské mafie dle některých byly v 90. letech běžné.

Bořek Slezáček v seriálu podal velmi věrohodný výkon. Zprvu byste v postavě Alexeje Bořka Slezáčka hledali marně, a to i díky velmi přesvědčivému ruskému přízvuku.

Nechtěl vědět nic navíc

Ačkoliv měl herec díky seriálu možnost zjistit bližší informace o tom, co se v 90. letech dělo, neměl o to zájem. Pro magazín Sedmička uvedl, že v 90. letech netrávil mnoho času v Čechách, a tedy k tomu nemá bližší vztah. A že by si zpětně hledal informace? „(…) rozhodně to nemám tak, že bych se chtěl sebetrýznit informacemi o lidech, kteří vraždí druhé za prachy, a pak je házejí do sudů s louhem. To šlo úplně mimo mě,“ uvedl v rozhovoru.

Skoro se tomu až nechce věřit, protože Bořek Slezáček ztvárnil roli jednookého mafiána opravdu přesvědčivě. Jak se vlastně k roli dostal? Asi vás překvapí, že rozhodně ne konkurzem. Tvůrci totiž měli jasnou představu o tom, jak má postava Alexeje vypadat a Bořka Slezáčka přímo oslovili.

Nejsou důkazy, že by mafián Alexej byl přímo napojen na policii, ale jeho postava je reálná. Tvůrci tedy šli nejspíše na jistotu, když na základě podobnosti oslovili právě Bořka. Ten uvedl: „Mám ten svůj přízvuk a to se pak hraje úplně samo. Když vypadáte takhle démonicky a přidáte k tomu přízvuk, už není potřeba nic moc dělat.“

Policie a spolupráce s mafiány

A jak to tedy je s tou spoluprací s ruskými mafiány v 90. letech? Mnoho lze odvodit z rozsáhlého rozhovoru s Janem Stočkem v MF Dnes. Jan Stočka byl předlohou pro seriálovou postavu Václava Plíška.

V seriálu se totiž objevila postava Duchoně, který měl představovat reálnou postavu šéfa středočeské policie Douchu. Ten byl podezřelý z napojení na ruské podsvětí a náhle odešel do civilu. A zatímco se během rozhovoru Jan Stočka horlivě zastával svých kolegů, ohledně Douchy byl poněkud zdrženlivý.

„Pana Douchu znám akorát z kauzy Orlík. Co měl za aktivity kolem, nevím. Vždy jsem ho bral jako zkušeného policajta. Je záhada, proč najednou odešel. Ale to jsou věci, do kterých mi nic nebylo. Odešel, odešel. Náhlé odchody do civilu se stávaly, takových případů bylo hodně,“ uvedl a dále se k tématu jeho napojení na mafii nevyjadřoval.

Začalo se také poukazovat na to, jak je možné, že ačkoliv středočeská policie vyšetřování vražd, které se později staly známé jako Orlické vraždy, odložila, následně si případ přebrala zpět po nalezení sudů.

Pravdu o skutečném průběhu a napojení na mafii se již nejspíše nikdy nedozvíme, ale seriál Devadesátky nám o ní dává poměrně jasnou představu.

Zdroje: Sedmička, Extra

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články