Bára Munzarová zažila kvůli otcově nemoci syndrom vyhoření

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Barbora Munzarova
Zdroj: Profimedia

Do Martina Trnavského se Barbora Munzarová zamilovala během natáčení Ordinace v růžové zahradě. Dnes jsou spolu už 5 let ve šťastném manželství. V době, kdy pečovala o svého nemocného tatínka Luďka Munzara, jí byl její muž velkou oporou. I přesto tehdy bojovala se syndromem vyhoření.

Syndrom vyhoření je stav chronického stresu, uvádí studie z roku 2016. Ta problém popisuje jako fyzické a psychické vyčerpání, během kterého začne mít člověk pocit méněcennosti a není schopen fungovat na profesionální úrovni. Způsobeno je to obvykle tím, že si toho na sebe naloží příliš.

Podle serveru Forbes se stává syndrom vyhoření v posledních letech mezinárodně stále větším problémem a potýkají se s ním často lidé všech věkových kategorií. A nevyhnul se právě ani Munzarové.

Nejtěžší období

Syndrom vyhoření se u herečky objevil v době, kdy se starala o nemocného tatínka. Rodina dobře věděla, že herec brzy ze světa odejde.

„Sice to bylo velmi náročné, ale měla jsem Martina vedle sebe, o kterého jsem se mohla v té velké bolesti opřít. Vždycky tam byl jako moje skála,“ říká herečka dnes.

Přesto přiznává, že tehdy měla pocit, že všechno musí svým způsobem zvládnout sama.

„Člověku dojde hodně věcí. Má to několik rovin. Pro ty, o které pečujete, i pro nás pečující. Dostala jsem se na hranici až určitého vyhoření, protože jsem měla pocit, že to musím za každou cenu všechno zvládnout sama. A když ne, tak že jsem selhala,“ svěřila se v rozhovoru pro iDNES.

Partner jí byl velkou oporou

Rodiče pro Munzarovou znamenali všechno. I proto bylo pro ni období, kdy její tatínek umíral, velmi náročné. Díky manželovi se ale dokázala z problémů nakonec dostat.

„Mám štěstí, že žiju v rodině, která funguje, kde se máme rádi. Bylo pro mě vždy nepředstavitelné, že bych nepomohla tam, kde pomoci mohu,“ uvedla v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka.

Doplnila, že vždy chtěla rodičům jejich lásku a péči, kterou do ní kdysi sami vložili, oplácet. Zároveň ale dnes už ví, že je třeba vše řešit s blízkými a nebýt na všechno jen sama.

„To, co mě vysvobodilo z toho koloběhu, kdy jsem na všechno kývla, vzala každou práci a myslela si, že všechno zvládnu, byla nakonec nehoda s nohou,“ dodává herečka.

V tu chvíli Báře prý došlo, že je třeba také odpočívat. A s pomocí svého manžela se dokázala z psychických problémů dostat.

Zdroj: Aha!, iDNES, Český rozhlas Dvojka, NIH, Forbes

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články