Autorka Dětí z Bullerbynu musela odložit syna do pěstounské péče. Příběh Astrid Lindgren má ale šťastný konec

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Astrid Lindgren
Zdroj: Profimedia

Velká většina z nás na základní škole četla Děti z Bullerbynu. A tak jsme se seznámili se jménem švédské spisovatelky Astrid Lindgren. Žena, která zemřela v roce 2002, je autorkou mnoha knížek pro děti, a má na svědomí dokonce i postavu Pipi Dlouhé punčochy. Ta vznikla na motivy pohádek, které vyprávěla Lindgren své dceři před spaním.

Sama sebe za rebelku údajně nikdy nepovažovala, její okolí o ní tak ale smýšlelo. Její dospělý život začal už v 18 letech, když otěhotněla se starším a ženatým kolegou z novin, který měl sedm dětí, uvádí TV Guru.

Syna se musela na čas vzdát

Muž, se kterým spisovatelka otěhotněla, neměl o vztah ani o další dítě zájem. Kvůli nedostatku financí musela Lindgren syna odložit do pěstounské péče. Příběh má ale šťastný konec.

Po několika letech si totiž vzala spisovatelka muže, který se kvůli ní dokonce rozvedl. Společně si pak chlapce vzali zpět do péče, píše Lifee. K synovi, který dostal jméno Lars, po čase přibyla ještě dcera Karin. Právě té vyprávěla spisovatelka příběhy s Pipi Dlouhou punčochou.

Bojovala proti násilí na dětech

Za svůj život napsala více než 70 knížek pro děti. Prodalo se více než 170 milionu výtisků, které byly přeloženy do mnoha jazyků. Není se čemu divit, že si Astrid Lindgren vysloužila celou řadu cen.

V roce 1978 byla spisovatelce udělena Mírová cena německého knižního obchodu. Tehdy při přebírání ocenění měla děkovnou řeč, během které zdůraznila, že je proti jakémukoli násilí na dětech, a vyzvala svět k tomu, aby v tomto ohledu projevil podporu, uvádí web Kafe.

Měla za to, že pokud bude někdo vychovávat děti tvrdou rukou, stanou se samy násilníky, až vyrostou. Svými slovy si získala přízeň mnoha lidí. I dnes je její jméno slavné po celém světě. Ačkoli je už více než 20 let po smrti, její knihy se budou jistě číst ještě dlouhé roky.

Zdroj: Kafe, TV Guru, Lifee, G, Vlasta

Autor :Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články