Alexander Hemala v září oslaví sedmdesátiny. Je v důchodu, ale stále pracuje

od Lída Kropáčková
2 minuty čtení
Hemala
zdroj: Nextfoto

Sympatický hlasatel a moderátor byl nejdéle sloužícím televizním hlasatelem ve veřejnoprávní televizi. Je to už 17 let, kdy v důsledku moderních technologií byla pozice hlasatelů zrušena, přesto ho dodnes lidé na ulici poznávají.

Rekordně dlouhá kariéra televizního hlasatele

Televizním hlasatelem byl od roku 1973 do roku 2005. To už by vydalo na zápis do knihy českých rekordů. Podle moderátora a spokojeného důchodce toto období rychle uteklo, jak už to bývá, když má člověk práci, která ho naplňuje a také hodně baví.

V podcastu Face To Face s humorem dodal, že před získáním tohoto atraktivního povolání pracoval dva roky v kanceláři, kde ho to vůbec nebavilo, a tam mu každý den připomínal věčnost.

Svobodné povolání mělo své výhody

Profese televizního hlasatele byla i v době komunismu velice svobodná. Bývalý hlasatel zavzpomínal, že všichni jeho vrstevníci v dospívání toužili po dvou věcech.

Každý toužil vlastnit „modrou knížku“, která umožňovala vyhnout se branné povinnosti. Stejně tak si mladí lidé přáli mít v občanském průkazu razítko „svobodné povolání“. Takové razítko dokázalo ochránit před spácháním trestného činu, protože pracovat byla povinnost.

Právě tyto dvě vysněné věci se mu podařilo získat. Navíc ve skupině hlasatelů panovala dobrá a přátelská atmosféra a všichni si uvědomovali, že potřebují ty ostatní. Snadno si tak domlouvali služby v televizi, aby mohli mít čas na další aktivity nebo volno, když potřebovali. S Milošem Frýbou byli zároveň dlouhou dobu jediní dva muži mezi krásnými ženami a užívali si to.

Hemala s rodinou

zdroj: Nextfoto

Konec hlasatelů mu otevřel nové možnosti

Byl to právě Alexander Hemala, kdo měl tu úplně poslední směnu, která uzavřela dlouhou hlasatelskou tradici. Na silvestra se za všechny své kolegy rozloučil, a uzavřel tak jednu etapu televizního vysílání.

V televizi však zůstal a přešel na pozici režiséra, v níž zůstal až do penze. K tomu stihl ještě moderovat nějaký čas místo Přemka Podlahy pořad pro kutily Receptář prima nápadů a pořad pro seniory Barvy života. Odchodem do penze ale nepřestal pracovat.

Pokračuje s prací i po odchodu do penze

Ani se sedmdesátkou na dohled se ještě na odpočinek nechystá a uplatňuje se především jako moderátor různých kulturních akcí, jako jsou například módní přehlídky. Po tolika letech na televizních obrazovkách se z něj stala populární osobnost, a o pracovní nabídky nemá nouzi.

Má také své okénko v jednom soukromém rádiu, kde komentuje nabídku televizních programů.

Není však žádný workoholik s nutkavou potřebou stále pracovat. Vybírá si jen práci, která ho baví, a nezapomíná na odpočinek i další radosti života. K těm patří role dědečka, protože má sedm vnoučat. Snaží se také sportovat, aby se udržoval ve formě, například plave.

Pokud jde o pracovní povinnosti, věří, že pozná, kdy už nebude schopný svou práci dělat, a odejde do ústraní, protože i svobodné povolání má své hranice.

Zdroj: Face To Face, Super

Autor: Lída Kropáčková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články