Alan Rickman chtěl opustit Harryho Pottera. Zastavila ho láska k Lily a také možnost pomáhat dětským hercům

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Alan Rickman
Zdroj: Tinseltown / Shutterstock.com

Bez Alana Rickmana bychom si snad už ani nemohli ságu o Harrym Potterovi představit. Jeho ztvárnění profesora Snapea bylo naprosto dokonalé. O to větší překvapení bylo zjištění, že již od prvního dílu chtěl film opustit. Naštěstí byl ale jediný, kdo znal spoiler o postavě profesora Snapea, a zůstal kvůli jeho lásce k Lily. Pro dětské herce byl Rickman inspirací. Ten je miloval, pomáhal jim a občas je ztrapnil žertíkem.

V roce 2022 vyšla kniha Alan Rickman: Deníky a název v tomto případě není zavádějící, protože herec si deník vedl desítky let.

Chtěl ságu opustit

Tato kniha odhalila hercovy vnitřní myšlenky o jeho nezapomenutelné roli Severuse Snapea ve filmové sáze o Harrym Potterovi. Pro fanoušky byly některé pasáže šok, protože se například dozvěděli, že herec chtěl opustit natáčení.

„Rád je všechny znovu vidím, ale je to snová věc, jako by se nikdy nezastavila,“ prohlásil herec už v roce 2002 dle Independent.

V témže roce dle knihy mluvil dokonce se svým agentem, že chce opravdu skončit. Bylo to v době natáčení Harryho Pottera a Tajemné komnaty. „Opakuji žádný další HP. Nechtějí to slyšet,“ píše v deníku.

Herec takto strávil další čtyři roky, protože teprve v roce 2006, po operaci agresivní formy rakoviny prostaty, se jeho přístup k sáze změnil a on poprvé cítil, že chce ve filmu zůstat.

Herec později odhalil důvod, proč se rozhodl zůstat. Bylo to kvůli Snapeově nehynoucí lásce k Harryho matce Lily Potterové.

Podle ScreenRant byl Rickman jediný, kdo věděl, jak to s profesorem dopadne. Chtěl vědět, jak postavu hrát. A právě tento spoiler od J. K. Rowling ho udržel u ságy až do konce.

„Jedna malá informace od Jo Rowlingové před sedmi lety – Snape miloval Lily – mi poskytla okraj útesu, na kterém jsem se mohl držet,“ píše konkrétně ve své knize.

Pomáhal dětským hercům

Alan Rickman ze zkušenosti věděl, že pro mladé herce může být těžké se v zábavním průmyslu uživit. Několik jeho kolegů mluvilo velmi pochvalně o kariérním a osobním poradenství, které poskytoval.

„Nabídl mi jedny z nejlepších rad, které jsem kdy dostal o této šílené profesi, kterou jsme sdíleli. Inspiroval mou kariéru víc, než kdy tušil,“ uvedl dle The Things Matthew Lewis, který ztvárnil Nevilla Longbottoma.

Stejného názoru byl i Devon Murray, který hrál Seamuse Finnigana, a herec Sean Biggerstaff, hrající kapitána nebelvírského týmu Olivera Wooda, dokonce prohlásil: „Dvacet let se o mě staral a já ho miloval.“

Když na natáčení přišly nějaké děti, byl to právě Rickman, kdo se jim věnoval a mluvil s nimi. Evanna Lynch, která si zahrála Lenku Láskorádovou, označila tyto návštěvy za „nejbizarnější scény“, když Snape v černém hábitu prováděl skupinu usměvavých a šťastných dětí.

Zároveň si ale v deníku poznamenal, jak náročné bylo s dětmi hrát. Jeho slova o dětech připomněl pro Enews s úsměvem Daniel Radcliffe: „Tyto děti se potřebují naučit své texty, je to právě teď taková noční můra.“

Vtipálek každým coulem

Rickman byl známý tím, že si rád dělal legraci z herců a celého štábu. A jednou se tomu nevyhnul ani malý Daniel. Bylo to ve třetím díle, tedy když se natáčel Vězeň z Azkabanu.

Nastává scéna, kdy žáci leží ve spacácích ve Velké síni. V Radcliffově spacáku byl ale ukrytý dálkově ovládaný prdící stroj, který Rickman v nevhodnou dobu aktivoval.

„Okamžitě jsem si myslel, že tohle je jedno z dalších dětí, které se tu poflakují, a že se dostaneme do problémů. Ale jak se ukázalo, byl to jeden z členů britské herecké královské rodiny,“ vzpomínal dle The Things později Daniel Radcliffe.

Zdroje: Independent, The Things, ScreenRant, Enews, Facebook

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články