Alan Alda ze seriálu M*A*S*H odhalil Parkinsonovu chorobu poté, co po manželce hodil polštář

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Alan Alda
Zdroj: Ron Adar / Shutterstock.com

Herec Alan Alda má za sebou nespočet rolí, ale nejvíce ho proslavila role chirurga mobilní armádní nemocnice Hawkeyeho Pierce v seriálu M*A*S*H. Nikdy už poté nedosáhl takové slávy, ale i nadále se věnoval herectví až do roku 2015. Tehdy sám odhalil, že má možná Parkinsonovu nemoc, když po ženě hodil polštář.

Celým a skutečným jménem se herec jmenuje Alphonso Joseph D’Abruzzo, a jak jméno napovídá, má italské kořeny. Oba jeho rodiče byli umělci, ale teprve druhá světová válka jeho otci, Robertu Aldovi, otevřela dveře do filmového světa.

Otec opustil nemocnou matku

Slavní herci v té době odcházeli do války a bylo třeba najít nové tváře. Robert Alda tak podepsal smlouvu s Warner Bros a rodina se přestěhovala do Hollywoodu.

V dětství si malý Alan prožil těžké chvíle, když v sedmi letech prodělal dětskou obrnu, na kterou se v té době umíralo. Alan se s nemocí statečně popral a postupně se začala rozjíždět i jeho kariéra, když ve škole představil svou vlastní divadelní hru Jízdenkou je láska!

Následně se s rodinou přestěhoval do Evropy a začal studovat na pařížské Sorbonně. U jeho matky se ale rozjela psychická porucha a alkoholismus, což otec neunesl a od rodiny odešel. Alan se společně s matkou vrátil zpět do USA.

V posledním ročníku na vysoké potkal svou budoucí ženu, klarinetistku Arlene Weiss, s níž žije dodnes.

Jeho životní úspěch M*A*S*H

Jak již bylo zmíněno, Alan Alda má za sebou nespočet rolí, ale teprve role v seriálu M*A*S*H mu přinesla slávu. Seriál měl herec natolik rád, že napsal dokonce scénář ke 23 epizodám a 36 jich sám režíroval.

Za svou práci na seriálu se dočkal velkého úspěchu a stal se prvním člověkem v televizní historii, který získal cenu Emmy v kategoriích herec, režie a scénář.

Seriál mu kromě cen Emmy přinesl také šest Zlatých glóbů a poslední díl se stal nejsledovanějším pořadem v celé americké historii.

Seriál mu natolik přirostl k srdci, že po jeho konci si nechal psí známky a vojenské boty, které během natáčení nosil.

„Mezi herci panuje staré přesvědčení, že když si obujete boty té postavy, je snazší uvěřit, že tou postavou jste vy.  Myslím, že boty na mě měly takový vliv,“ prozradil herec pro AP news.

Obě tyto rekvizity dal minulý rok do aukce a peníze pak byly darovány Centru Alana Aldy pro komunikaci, které pomáhá vylepšovat komunikaci mezi vědci a lékaři.

Po seriálu natočil mnoho filmů a objevil se i v několika seriálech, ale již nikdy nedosáhl takového úspěchu jako právě v seriálu M*A*S*H.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Alan Alda (@thealanalda)

Statečně bojuje s nemocí

Herec byl aktivní až do roku 2015, kdy mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba. Tu si v podstatě diagnostikoval sám, když si přečetl článek v The New York Times, že jedním z projevů této nemoci je porucha po REM spánku, kdy člověk sen přenese fyzicky do reality.

„Zdálo se mi, že mě někdo napadl, a ve snu jsem po něm hodil pytel brambor. Ve skutečnosti jsem hodil polštář po mojí ženě,“ prozradil Alan Alda pro AARP Magazine s tím, že šel k lékaři a požádal o sken mozku. Nemoc se bohužel opravdu potvrdila.

V roce 2022 v rámci rozhovoru pro People uvedl, že největší výzvou nemoci pro něj je zavazování tkaniček. Ale svůj život se prý rozhodl i nadále žít naplno.

„Probudit se živý je opravdu krásná věc,“ řekl herec pro magazín OK! se smíchem a dal tak najevo, že svůj boj s nemocí nevzdává.

Pro OK! také dodal, že se trochu třese, ale jinak se cítí dobře. Hodně cvičí, boxuje, žongluje a hraje tenis.

„Nemá smysl být v čemkoli optimistický nebo pesimistický. Musíte prostě procházet nejistotou, protože to je vše, co dostáváme,“ dodal herec v rozhovoru pro AARP Magazine k aktuálnímu dění ve svém životě .

Zdroje: AP news, Instagram, OK!, People, Best Life

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články