Výhody a nevýhody jednotlivých druhů podlahových krytin

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
podlahove krytiny
podlahove krytiny

Kdo rekonstruuje byt nebo dům, si jistě klade otázku, jakou podlahovou krytinu zvolit. Především záleží na osobním vkusu a financích. V patrnost by člověk ale měl brát i praktickou stránku věci a taktéž, že jednotlivé místnosti mají na podlahu specifické požadavky (např. koupelna vs. obývací pokoj). Jaké výhody a nevýhody přinášejí jednotlivé typy podlahových krytin a kterou vybrat?

Při výběru podlah bychom v potaz neměli brát jen estetické hledisko a cenu, ale i životnost a praktičnost podlahové krytiny. Důležitým aspektem je jistě i jednoduchá údržba a odolnost proti poškození.

Dřevěné podlahy

Pro mnohé jsou právě dřevěné podlahy nejatraktivnější, ale musí se u nich počítat s vyšší pořizovací cenou, zvláště pak za palubky. Taktéž údržba dřevěné podlahy je problematická. Je velmi náchylná na vodu, proto by se k vytírání mělo přistupovat jen omezeně a v případě, kdy ostatní techniky úklidu (zametání, sprejování, vysávání) už nejsou dostatečné. Výhodou je dlouhá životnost – parkety se dají přebrousit a přelakovat. Podlahy z masivního dřeva mají také dobré zvukově-izolační vlastnosti, ovšem u palubkových parket je nevýhoda, že při chůzi praskají. Dřevěné podlahy jsou vhodné například do obýváku – i díky hřejivosti dřeva.

Laminátové podlahy

O hodně levnější alternativou dřeva je plovoucí laminátová podlaha. Stejně jako dřevo i laminátová podlaha je náchylná na vodu a vlhkost – je-li například na plovoucí podlaze vylitá dlouho nějaká tekutina, ve spojích se nevzhledně nafoukne, proto je absolutně nevhodná do koupelny. Výhodou kromě ceny je i snadná údržba a jednoduchá montáž. Nevýhodou pak nemožnost renovace (např. při poškrábání, nabobtnání) a omezené zvukově-izolační vlastnosti (i značný kročejový hluk). Pro psí kamarády ale laminátové podlahy nejsou příliš vhodné –  kloužou jim a noční cvakání drápků také není příliš příjemné.

Linoleum a keramická dlažba

Keramická dlažba i linoleum se snadno uklízejí a jejich pořizovací cena je nízká a kladení snazší. Oba druhy jsou odolné na vodu a vlhkost, proto se nejlépe hodí do koupelny nebo kuchyně.  Například při pádu kuchyňského náčiní nebo cákání vody při mytí nádobí se nepoškodí.

Celoplošný koberec

Výhodou je příjemnost na dotek a měkkost, hodí se nejvíce do dětského pokoje, protože má dobré tepelně i zvukově izolační vlastnosti a děti tráví mnoho času hrou na zemi. Nevýhodou je ukládání prachu a nečistot (nevhodné pro alergiky) a kratší životnost.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články