Chladné zimní noci vyžadují teplé peřiny a polštáře, abychom nechodili do práce s rýmou. Častou chybou objevující se v domácnostech je absence více druhů lůžkovin. Každá správná hospodyňka by měla zajistit dostatek přikrývek a polštářů jak pro teplé, tak chladné období. Není nutné mít celou šatní skříň zaplněnou peřinami, ale chce to alespoň dvě varianty, abychom si mohli užívat kvalitního spánku. Pojďme se podívat, jaké lůžkoviny jsou nejvhodnější pro zimní čas.
Inspirace přírodou
Jestli jste na sobě někdy měli péřovou bundu, nebo jste spali v péřovém spacáku, určitě si dokážete vybavit ten příjemný hřejivý pocit. Ne nadarmo obdarovala příroda ptáky peřím. To totiž slouží jako tepelný izolant, díky němuž jsou ptáci schopni udržet si vysokou tělesnou teplotu. Právě jemným prachovým a husím peřím jsou plněny péřové přikrývky i polštáře, které pak díky svým termoizolačním vlastnostem slouží jako lůžkoviny do chladného počasí. Peří je před použitím sterilováno při 130 °C, aby byl výsledný produkt 100% hygienicky nezávadný. Péřové polštáře a peřiny jsou nejen hřejivé, ale také krásně měkoučké a nadýchané, takže s nimi máme pocit, jako bychom spali zabaleni do bílého mráčku.

Zdroj: shutterstock.com
Lůžkoviny pro jednoho i pro dva
Péřové lůžkoviny se vyrábí v několika provedeních, co se rozměrů týče. Samozřejmostí jsou peřiny určené pro jednoho či péřové sady se standardním rozměrem 140×200. Ani ti z nás, kteří více narostli, nepřijdou zkrátka. Aby nám nebyla zima na nohy kvůli krátké přikrývce, přišli výrobci na trh s prodlouženými peřinami. Ty mají rozměr 140×220, takže na své si přijdou i skuteční čahouni. Protože je tento typ lůžkovin objemově výrazný, je vhodné prát ho ve větších pračkách, a to na 60 °C, nebo si peřiny nechat vyčistit v čistírně.
Autor: redakce