Na mytí žaluzií je vhodná suchá i mokrá metoda. Pomůže i vysavač

od Nikol Kolomazníková
2 minuty čtení
cisteni zaluzii
Zdroj: Shutterstock

Žaluzie nám sice zajistí soukromí před dotěrnými pohledy sousedů, ale co se jejich údržby týče, není to zrovna žádný med. Když už se konečně odhodláme k jejich mytí, zrovna neskáčeme radostí.

Udržovat žaluzie čisté přitom nemusí být noční můra. Chce to jen vědět, jak správně na to, aby vám tento úkol nepřidělával zbytečné vrásky na čele.

Suché a mokré čištění?

Většina z nás myje žaluzie jednou (maximálně dvakrát) do roka. Pokud i vy patříte k těm, kteří si na tenhle neoblíbený úkol nenajdou čas častěji, pak se není čemu divit, pokud už je na žaluziích špína vidět.

Jaký způsob čištění tedy zvolit? Podle webu Proženycz máte dvě možnosti – a to buď mokré, nebo suché čištění. Kdy který způsob zvolit? To záleží na míře znečištění.

Pokud jsou žaluzie jen zaprášené, vystačíte si se suchou metodou čištění. Mokré čištění zvolte v případě, kdy je na žaluziích usazená mastná špína.

Na suché čištění hadřík nebo vysavač

Postačí-li ve vašem případě jen suché čištění, nejlépe uděláte, když se vyzbrojíte vysavačem. S ním totiž poměrně rychle odstraníte usazený prach.

Pomoci ale může i hadřík z mikrovlákna. V obou případech je nutné žaluzie sklopit (zatemnit) a nepoužívat příliš síly, aby se vám jednotlivé lamely nepoškodily. Web iReceptář ještě radí dát vysavač na nejnižší výkon.

Na mokré čištění stačí jarová voda

Odhodlali jste se konečně k vyčištění žaluzií a s hrůzou jste zjistili, že se na nich usadil mastný prach, který suchým hadříkem rozhodně dolů nepůjde?

Tehdy bude potřeba zasáhnout mokrým čištěním, kdy si vystačíte s jarovou vodou. Do té namočte hadřík a poté se pusťte do čištění žaluzií – sklopte je, abyste je nepoškodili.

Pokud se rozhodnete pro suché čištění žaluzií pomocí vysavače, můžete také zvážit použití speciálního vysavače na okna. Tyto vysavače jsou navrženy tak, aby efektivně odstraňovaly prach a nečistoty z žaluzií a jsou také vhodné pro čištění ostatních ploch v okolí oken, jako jsou parapety nebo rámy. Před nákupem můžete také prozkoumat tento test vysavačů na okna, abyste mohli vybrat ten nejvhodnější pro vaše potřeby.

Některé internetové portály radí začít nahoře a postupovat s čištěním směrem dolů, až setřete celou délku lamel. Postup opakujte i na slabých proužcích, které zůstávají po stranách.

Máte-li dostatek času, můžete čistit jednu lamelu po druhé. Přiložte hadřík na celou šířku lamely, ta vrchní se tak sama trochu pozvedne.

Zdroj: Proženy, iReceptář

Autor: Natálie Kabourková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články