Minimalistické bydlení v pojízdných domech láká nejen svobodou

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
tiny house
tiny house

Zájem o netradiční bydlení na kolečkách stoupá a první realizace můžete potkat na našich silnicích a loukách už dnes. Stále více lidí hledá alternativu k drahým nemovitostem a hypotékám. Dřevostavba na kolech, která nepotřebuje stavební povolení a vejde se do ní i čtyřčlenná rodina, je zajímavou variantou, o které dnes přemýšlí stále více lidí.

Co je to hnutí Tiny house?

Je to dům na kolech, podvozku, který snadno připojíte za auto a vyrazíte s ním na cesty. Na malém prostoru může poskytnout vše, na co jste zvyklí v běžném bytě nebo domě.

Kuchyň, koupelnu se záchodem, topení, osvětlení, stůl s posezením, postel, pracovní koutek, úložné prostory nebo terásku.

Zkrátka vše s ohledem na dokonalé a chytré využití každého centimetru prostoru.

Nejčastěji se jedná o dřevostavbu, která je díky izolaci ve stěnách a topení vhodná k celoročnímu bydlení.

Má všechny atributy klasického domu, jen ve zmenšené mobilní podobě.

Ve velké oblibě jsou velká francouzská okna, jež často přecházejí ve venkovní terásku, která vznikne buď vyklopením části stěny, nebo je také přemístitelná.

Míru vybavení a komfortu si tvoří každý podle svého. Je možné připojit domek k běžným sítím nebo ho udělat plně soběstačný díky fotovoltaickým panelům na střeše.

Americký sen o svobodném bydlení

Tiny domky jezdily po Americe už od začátku dvacátého století. Po krizi v roce 2008 přišlo tisíce lidí o bydlení a důsledkem této situace vzniklo hnutí Tiny houses.

Lidé, kteří žijí tímto způsobem života, se sdružují, sdílí svoje zkušenosti, návody a tipy na místa, kde lze zdarma zaparkovat a mít ten nejlepší výhled.

Dnes je najdeme po celém světě. Po Americe ještě zažívají velký boom hlavně v evropských západních zemích.

V Čechách už jich lidé svépomocí postavili několik a na trh začínají vstupovat první architektonické návrhy k prodeji.

Jsou ideální alternativou k trvalému bydlení, jako je chata, studentský či startovací domek, pracovna, ateliér, relaxační prostor či domek pro hosty, který můžete zaparkovat na zahradě, kopci s nejhezčím výhledem nebo na louce, kde vás nikdo neuvidí.

Autor: Sára Vojtěchovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články