Pozvi zvíře na oběd: Obyvatelé zoo trpí hlady. Každý z vás to může změnit

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
zoo
Zdroj: Shutterstock

Tak jako většina odvětví i zoologické zahrady kvůli koronavirové krizi strádají. Jenže zatímco mnohá místa s uzavřením omezila také své výdaje, v tomto případě to není úplně jednoduché. I když jsou zoo bez návštěvníků, zvířata potřebují čistý domov a dostatek potravy.

Zoologické zahrady nedostávají od státu žádné příspěvky. Provoz jim pokrývají z velké části finance od návštěvníků. Ty jsou ale v současné době nedostupné, proto chovatelé a zaměstnanci přemýšlejí, jak se o zvířata postarat.

Jednou ze zoologických zahrad, která má obrovské problémy, je Zoo Dvůr Králové, kde jsou zvířata nejen ve výbězích a pavilonech, ale také na volno v takzvaném safari, kde se vyskytují ve svém přirozeném prostředí. Právě tento projekt přinášel zahradě hodně financí, v současnosti z něho ale těžit nelze.

Pozvi na oběd šimpanze, lemura nebo surikatu

Projekt Pozvi zvíře na oběd vznikl právě proto, aby dokázala zoologická zahrada ve Dvoře Králové zaplatit potravu, která je mnohdy finančně velmi náročná, jak uvedla na svých webových stránkách. Některé druhy zvířat totiž konzumují jenom specifické produkty, které se v Česku dají sehnat složitě a draho.

Mezi taková jídla patří například tropické ovoce jako mango, kaki, ananas, melouny a granátová jablka, na kterých si pochutnávají opice i papoušci. Je třeba myslet i na šelmy, které milují pořádně prorostlé, ale u některých druhů také jen libové hovězí maso.

Pro některá zvířata je pak nutné nakupovat živou potravu jako například červy, cvrčky, sarančata, někdy dokonce i myši. Mezi taková zvířata se řadí především ještěři a hadi. Není to zkrátka vůbec snadné, postarat se o tolik hladových krků.

Funguje to tak, že si každý, kdo chce přispět, vybere jistý druh zvířete z nabídky na stránkách zoologické zahrady a uhradí jednu porci jeho denního jídla. U některých menších zvířat lze dokonce nakrmit celé stádo či hejno, některé druhy to dokonce společně vyžadují. Zvířata zvyklá o potravu soupeřit nebo se o ni dělit s ostatními sama nežerou.

Ačkoli se projekt jmenuje Pozvi zvíře na oběd, často se může jednat i o večeři nebo svačinu, to podle toho, kdy je které zvíře zvyklé jíst. Za příspěvek je možné získat zvláštní účtenku, která vám bude připomínat, že jste udělali dobrý skutek.

Projekt vznikl ve chvíli, kdy byly státem po prvním pandemickém opatření znovuotevřeny hospody a restaurace. Chovatelé v zoo doslova popsali situaci tak, že lidé si nyní mohou užívat opět oběd se svými blízkými a bylo by fajn, kdyby si alespoň symbolicky mohli užít také jídlo se svým oblíbeným zvířetem.

Později byly sice restaurace znovu uzavřeny, projekt se však setkal s úspěchem a alespoň trochu pomohl zoologické zahradě ve Dvoře Králové získat nějaké ty finance. Proto pokračuje i nadále a každý, kdo chce pomoci, může. Zvířat, která jsou do projektu zapojena, stále přibývá. Na začátku to bylo pouze patnáct druhů, dnes už můžete pozvat na oběd v podstatě většinu. U některých zvířat je ale potrava dražší.

Snad brzy na shledanou

Podobně se dá pomoci i v ostatních zoo, protože nejen ta královedvorská trpí krizí. Zoo v Liberci má například otevřenou pokladnu a každý, kdo chce, může přispět přímo v hotovosti před branami zahrady. Na stránkách liberecké, ale i pražské, olomoucké, brněnské nebo plzeňské zoo se dají nalézt informace o tom, jak může člověk pomoci chovatelům, kteří finančně chod zoologických zahrad nezvládají.

Pražská zoo dokonce vytvořila projekt velmi podobný tomu ze Dvora Králové. Nazvala ho Stravenky pro zvířata.  V podstatě se jedná o finanční nebo materiální pomoc, která pomůže pokrýt náklady na krmení některých zvířat. V současnosti je do projektu zapojeno zhruba 70 druhů.

V České republice je celkem šestnáct větších zoologických zahrad, které jsou zároveň i členem Evropské asociace zoo a akvárií. A to nepočítáme všechny malé zoologické zahrady a parky, kde se zvířata chovají.

Všechny tyto podniky přišly s uzavřením prostor o hlavní zdroj financí a bojují s krizí. Zároveň ale všichni chovatelé doufají, že se situace brzy vyvine k lepšímu a zvířata se budou moci těšit se svými obdivovateli zase na brzkou shledanou.

Zdroj: Safaripark.cz, Zoopraha.cz

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články