Česko se potýká s ekonomickou krizí způsobenou opatřeními, která měla za cíl zpomalit šíření nového typu koronaviru. Spousta zaměstnanců přišla o práci, řada podnikatelů kvůli uzavřeným provozovnám o hlavní zdroj příjmů.
Mezi nejvíce ohrožené patří samoživitelé, drobní živnostníci a lidé bez finančních rezerv. I přes vládní pomoc totiž mohou snadno upadnout do dluhů, z nichž se nebudou moci vymotat. Své o tom ví i padesátiletý Lukáš.
„Půjčka byla jediným řešením“
Lukáš pracoval jako skladník v jedné menší moravské firmě. Svou práci měl rád a ještě na začátku března netušil, jak si s ním osud pohraje. „Když naši firmu ze dne na den zavřeli, nikdo nám nedokázal říct, jestli máme počítat s další výplatou nebo ne. Peníze jsme sice dostali, ale zaměstnavatel nám sám řekl, že se mu po skončení všech opatření asi už nepodaří firmu znovu otevřít. Tak si prý máme hledat novou práci.
Pozn.: nedávno vznikl web zachranpodnikani.cz, který pomáhá podnikatelům zorientovat se v aktuální nabídce úvěrů a záruk.
Jsem rozvedený a veškerý majetek jsem nechal bývalé manželce a dvěma synům. Pořídil jsem si jen malou garsonku, na kterou padly veškeré moje úspory. Díky výpovědi v práci jsem tak zůstal na mizině a s nejistou budoucností. Z poslední výplaty jsem zaplatil jen to nejnutnější a snažil se najít někoho, kdo mě během současné krize zaměstná. Naštěstí přibírali v nedalekém supermarketu, kde se jim hodila každá volná ruka.

Zdroj: 123RF.COM
Protože jsem měl ale nějaké závazky z minula, byl jsem nucen vzít si půjčku, kterou uhradím to, co do další výplaty nepočká. Nad jejím výběrem jsem příliš nepřemýšlel. Potřeboval jsem zkrátka někoho, kdo mi půjčí rychle a nebude se zbytečně vyptávat.
Bohužel jsem udělal chybu a půjčky mezi sebou neporovnal (nezávislé srovnání půjček najdete třeba na webu pujckyhned.cz – pozn. redakce). Z na první pohled výhodné půjčky se tak stala pěkně drahá záležitost, kterou budu splácet ještě hodně dlouho,“ uzavírá své neveselé vyprávění Lukáš. Takovýchto případů je určitě více. Příběhy dalších lidí, kteří se ocitli kvůli koronakrizi v problémech.
Jak půjčku vybírat, abyste nedopadli stejně?
Sázejte pouze na známé a ověřené poskytovatele
Všechny subjekty, operující na tuzemském půjčkovém trhu dnes již mají licenci od ČNB, což přispělo k pročištění trhu s úvěry a půjčkami a eliminaci pofiderních společností, které často vydělávaly na neštěstí svých klientů a lichvářských praktikách. Schválení poskytovatelé musí splňovat přísné podmínky a složit náročné zkoušky. Zároveň nemohou půjčovat jen tak někomu. Ale jak si mezi jednotlivými nabídkami vybrat? Ideální samozřejmě je, pokud vám vhodnou půjčkovou společnost doporučí spokojený přítel nebo někdo z rodiny, od věci ale není zapátrat ani v internetových fórech nebo diskuzích, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací a zkušeností reálných spotřebitelů. Zajímavou volbou u úvěrů na větší částky je využití finančního poradce. Často mají dobrý přehled o úvěrových produktech a dokáží poradit a usnadnit výběr i schválení půjčky.
Zajímejte se o úrok, podmínky i hodnotu RPSN
Abyste měli výběr vhodného poskytovatele snazší, je dobré mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat. K tomu vám poslouží třeba online nezávislý srovnávač na webu pujcky.cz, kde stačí zadat částku, kterou si hodláte půjčit a pak už jen vybírat z nabídky ověřených a solidních poskytovatelů. Při výběru ale sázejte nejen na úrok, ale především na RPSN, které má mnohem lepší vypovídací schopnost. Zajímejte se také o podmínky půjčky (např. to, kdy máte nárok na první půjčku zdarma nebo za jakých podmínek je možno žádat o odklad splátek) a důkladně si pročtěte obchodní podmínky poskytovatele půjčky. Pamatujte – svým podpisem stvrzujete, že podmínkám rozumíte a souhlasíte s nimi!
Nedělejte z půjčky zbytečně luxusní produkt
Na půjčku musíte mít – to je zlaté pravidlo, jehož dodržování se vám opravdu vyplatí. Co to znamená v praxi? Třeba to, že byste si neměli brát půjčku na to, abyste splatili jinou splátku nebo dluh. Poměrně snadno se tak můžete dostat do začarovaného kruhu, ze kterého není tak snadné uniknout. Vždy proto důkladně zvažte, jestli se bez půjčky opravdu neobejdete a půjčujte si pokud možno co nejnižší částky. Pokud se dostanete do problémů se splácením, u mnohých poskytovatelů si můžete splátky odložit. Zadarmo to ale nebude. Při opakovaném využívání tzv. splátkových prázdnin se vám totiž může i sebevíce výhodná půjčka prodražit. Naštěstí mají spotřebitelé možnost si splátky půjček a úvěrů vzhledem k současné situaci odložit. Platí to ale jen pro půjčky před 26. březnem 2020!
Autor: redakce