Pevnost Boyard: Začala se stavět před 220 lety. K původnímu účelu však nesloužila

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pevnost Boyard historie
Zdroj: Profimedia

Slavnou pevnost Boyard si dnes asi většina lidí vybaví ve spojitosti se stejnojmennou televizní soutěží. Dříve, než se ale stala stavba dějištěm kamerami natáčených her, sloužila skutečně jako pevnost a její historie je poměrně bohatá.


Pevnost Boyard je svým způsobem originální stavba, která leží v úžině mezi ostrovy Aix a Oléron u západního pobřeží Francie. Stavba oválného tvaru je ze všech stran obklopena vodou a dostat se k ní lze pouze letadlem nebo lodí.

Původně sloužila pevnost jako vojenská základna, později se stala věznicí, z níž v podstatě nebylo úniku. Dnes už je pouze odkazem na staré doby a většina fanoušků ji zná jen jako pevnost ze zábavního televizního pořadu.

Je to nemožné

Poprvé s myšlenkou vystavění pevnosti na tomto místě přišel panovník Ludvík XIV. To bylo už v roce 1666. Tehdy ale stavitel Sébastien de Vauban vládci nápad rozmluvil, protože měl za to, že je to nemožné.

„Pane, bylo by snazší chytit do zubů Měsíc než usilovat o stavbu v takové lokalitě,“ řekl tehdy. O dvě století později už se ale nápad tak beznadějný nezdál. S vyvíjející se technologií nakonec bylo možné stavbu realizovat.

První základní kámen byl položen v roce 1801 za vlády Napoleona. Šlo tehdy o pevnost, která by měla chránit pobřeží před nájezdníky. V roce 1809 byl ale kvůli problémům se stavbou projekt přerušen.

Pokračování nastalo až v roce 1837 za vlády Ludvíka Filipa. Ten vyžadoval pevnost kvůli zvýšenému napětí mezi Velkou Británií a Francií. Po dlouhých letech byla nakonec roku 1857 dostavena.

Ironicky ale v té době již nebyla jakožto pevnost potřebná. Nakonec byla tedy nějaký čas využívána jako věznice. Po několika málo letech byla opuštěna a stala se jen nevyužitou vzpomínkou na roky tvrdé dřiny.

Pevnost je dlouhá přes 60 metrů. Její šířka je zhruba 30 metrů a vysoká je stavba 20 metrů. Obrovské prostory v době, kdy sloužila Boyard jako vězení, hlídalo přes 200 vojáků.

Televizní věhlas

Pevnost Boyard ale nakonec nebyla úplně nevyužitá. Stala se předmětem televizní zábavy, a to poprvé v roce 1967, kdy se objevila ve filmu Dobrodruzi. Později se pak v roce 1990 stala místem pro stejnojmennou show.

V Česku se show vysílala pod názvem Klíč od pevnosti Boyard. Několik soutěžících se v soutěži potýkalo se svými největšími nočními můrami a plnilo náročné úkoly, aby se nakonec dostali k pokladu.

Později začal zájem o zahraniční dabované díly uvadat. Jelikož byly ale původní díly velmi oblíbené, rozhodli se čeští tvůrci dát pořadu ještě šanci a ukázalo se, že to byla trefa do černého.

V roce 2016 začala televize Prima natáčet vlastní verzi s českými účastníky. I v dnešní době je proto místo známé alespoň televizním divákům a není tak jen zapomenutou památkou.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články