AktuálněKomerční sdělení

Jaký by byl svět bez internetu?

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
bez internetu
bez internetu

Moderního člověka nejspíš napadne slovo „strašný“. Člověk, který se narodil do světa, v němž je možné všechno rychle zjistit, zvednout telefon a spojit se s někým na druhém konci světa, si život bez těchto vymožeností nedokáže představit. Starší lidé by možná oponovali, že by nebylo až tak špatné, kdyby jejich blízcí trávili více času offline. Jedno je ale jisté. Svět bez internetu by vypadal úplně jinak.

Dnes má internet na doma skoro každý. Tedy aspoň u nás ve střední Evropě by se to tak mohlo zdát. Ve skutečnosti se však aspoň jednou měsíčně připojuje k internetu pouze šestina světové populace. Zbytek lidí zvládá žít bez internetu. Mají to ale mnohem těžší než my. Uvědomte si, v jakých všech oblastech nám pomáhá.

Hlavně ta komunikace

Zdroj: 123RF.COM

Největší vliv má internet v každém případě na způsoby komunikace. Dopisům pomalu odzvonilo, dnes se píšou e-maily, kterých je mimochodem posláno asi 294 miliard každý den. Píšeme si na sociálních sítích, voláme na Skypu, mobilní operátory už skoro nepotřebujeme. Tedy vlastně ano, aby nám poskytli mobilní internetové připojení. Sen o tom, že budou mít internet Plzeň, Praha, Brno, Ostrava a další města s pokrytím po celém území, je zatím nereálný. Možná se ale jednou dočkáme toho, že budeme online všude, stejně jako je skoro celá republika dobře pokrytá mobilním signálem.

Vše lze najít, což neznamená, že by lidstvo hlouplo

Zdroj: 123RF.COM

Obrovskou výhodou internetu také je, že nám nabízí přístup k nekonečnému množství informací. Tedy po pravdě řečeno, množství je samozřejmě konečné. Celý internet by se prý vešel na více než miliardu DVD. Přesto je skvělé vědět, jak snadno si můžete kdykoliv cokoliv vyhledat. Na Googlu je denně provedeno přes miliardu vyhledávání. Lidé tedy dostanou odpovědi na více než miliardu otázek, což je úžasné. Odpůrci moderních technologií tvrdí, že tím lidstvo hloupne, protože si lidé už nemusí nic pamatovat, když lze vše najít. Pravda to ale není. Sice máme možnost najít si různé údaje, ovšem zase musíme mít jiné znalosti a dovednosti, které naši předci neměli. Například schopnost dobře odlišit, která informace je relevantní a jaké se nedá věřit.

Zdroj: 123RF.COM

Internet má jistě i svá negativa, ale pozitiv je daleko více. Měli bychom být šťastní, že žijeme v době, kdy existuje, a v oblasti, kde je tak snadno dostupný. Děkujme poskytovatelům, kteří jej šíří i do menších měst a vesniček, jako je například AIM. Dnes už má stabilní internet Uhříněves i kdejaká jiná okrajová oblast a my to bereme jako samozřejmost. Zkusme se někdy zamyslet nad tím, jakou jsme do života dostali výhodu oproti našim předkům nebo těm, co žijí v rozvojových zemích.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články