Zrak, sluch, čich, chuť a hmat. Pět smyslů, které nám pomáhají s vnímáním okolí, se začleněním do společnosti a s životem obecně a při ztrátě kteréhokoli z nich jsme výrazně omezení.
Máme je všichni a málokdo se nad tím kdy pozastavil. Dvě uši zdravým lidem slouží od narození až do konce života a jejich hlavním účelem je samozřejmě příjem zvuku a tudíž i vnímání okolí. Uši ale mají i další významné role pro lidské tělo,
o kterých možná nevíte.
Fungují bez přestávky
Uši jsou jednou z nejvytíženějších částí těla. Jejich funkce totiž nejde nijak přerušit. Fungují i během spánku, když omdlíte, dokonce i při několikadenním kómatu. Na rozdíl od končetin či očí, které mohou v noci nabrat novou sílu, uši společně
s nosem jsou orgány, které pracují u zdravých lidí zcela nepřetržitě.
Bez uší ztratíte svůj balanc

Zdroj: michelangeloop/123RF.COM
Ano, je to skutečně tak. I když máte dvě zdravé nohy, jsou to uši, které vás drží při chůzi v rovnováze. Ušní tekutina pomáhá mozku s příkazy a při pohybu tak děláte přesně to, co zamýšlíte. Důkazem toho jsou nejrůznější ušní onemocnění, která vás na čas nebo i trvale mohou omezit a vaše chůze se pak stane hůře ovladatelnou.
Jeden z neméně náročných orgánů
O většinu orgánů, ať už povrchových částí těla, nebo vnitřních, je třeba se velmi dobře starat. A ačkoli existují různé vatové tyčinky do uší či speciální čističe uší, sluchový orgán je jednou z nejméně náročných částí těla. Vytváří si totiž vlastní olejovité tekutiny, které pomáhají se samočištěním. Naopak zaváděním cizích předmětů do ucha, a to i zmíněných vatových tyčinek, si můžete poměrně uškodit.
V uchu najdete nejmenší kost v těle
A ne jednu. Celé střední ucho je složeno ze tří maličkých kůstek, které pomáhají průniku zvuku do mozku a navíc ho zesilují pomocí neznatelných ozvěn. Tyto kůstky by se pro představu vešly všechny společně do prostoru dvacetikorunové mince.
Na co si dát pozor, abychom trvale nepoškodili svůj sluch?

Zdroj: Andriy Bezuglov/123RF.COM
Existuje několik věcí, které spousta z nás dělá špatně, a zaděláváme si tím na velké zdravotní problémy. Například zánět středního ucha totiž patří k jedněm z nejbolestivějších nemocí, nemluvě o možnosti trvalého ohluchnutí. Dávejte tedy dobrý pozor:
Pokud se potápíte – skákání do vody a prudký nárůst tlaku v uchu může trvale poškodit sluch. Potápět bychom se měli vždy raději pomalu, pokud chceme skákat do vody z výšek, měli bychom používat plaveckou čepici či špunty do uší.
Pokud používáte vatové tyčinky – jemně s nimi očistěte pouze vnější část ucha a nikdy nestrkejte předmět příliš hluboko.
Pokud používáte léky přímo do ucha – vždy raději použijte léky na předpis a nikdy při zalehnutí ucha či zánětu nepoužívejte starší léky, které mohou být prošlé. Je častou chybou mít doma několik let staré léky na záněty a přivodit si
z obyčejného zalehnutí prošlým lékem mnohem horší problémy.
Autor: Šárka Cvrkalová