Brnění nohou může být symptomem vážné nemoci. Raději se obraťte na odborníka

od Soňa Jiroutová
< 1 minuta čtení
Brneni v nohou
Zdroj: Sorapop Udomsri / Shutterstock.com

Stalo se vám někdy, že vás začaly brnět nohy? Pokud se jedná o častý jev, tak příčinou mohou být problémy s nervy nebo tepnami. V tom případě není rozumné odkládat návštěvu lékaře.

Dočasné pocity mravenčení nebo znecitlivění jsou běžné, pokud následují poté, co jste dlouho byli v jedné poloze. Tlak na nerv totiž mohl zpomalit průtok krve, což tento jev způsobilo.

Periferní neuropatie

Některé stavy však mohou způsobit, že příznaky budou trvalé, nebo dokonce konstantní.

Jednou z příčin může být dle serveru Harvard Health Publishing periferní neuropatie. Tento stav zahrnuje poškození nervových vláken, která procházejí celým tělem.

Nejčastěji příznaky začínají postupně nejprve v končetinách, a to zejména na prstech nohou. Později příznaky zahrnují sníženou schopnost cítit něco, co se dotýká kůže, brnění, pálení nebo svědění, stejně jako slabost, záškuby nebo smršťování svalů.

Dochází k nim například při nemocech, jako jsou cukrovka, roztroušená skleróza či po cévní mozkové příhodě.

Hledání příčin a léčba

Příčina brnění v končetinách může ale mít i jednodušší vysvětlení než vážné onemocnění. Patří mezi ně nedostatek vitamínu B12, omrzliny, kousnutí hmyzem, léky, chemoterapie či některá zranění.

Jakmile se ale jedná o opakované stavy, měli byste svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem, abyste předešli vážnějšímu průběhu.

Při návštěvě lékaře nezapomeňte uvést všechna nedávná zranění, očkování nebo současné léky a doplňky stravy, které užíváte.

Následně vám lékař provede sérii testů za účelem zjištění příčiny brnění končetin. Do té doby vám však minimálně doporučí léky, které tento nepříjemný syndrom potlačí.

Zdroj: Harvard Health Publishing, Very Well Health, Health

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články