Vzácná desetikoruna: Podívejte se do kapsy, třeba ji tam máte právě vy. Může vám přinést velké bohatství

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
desetikoruna
Zdroj: Shutterstock

Ražba mincí je procesem známým už z dob před naším letopočtem. Stejně jako se u bankovek mohou objevit chyby během tisku, u mincí se mohou objevit chyby během samotné ražby. V Česku je v oběhu desetikoruna, která vám může vynést jmění.

Věda, která se detailně zabývá mincemi, se nazývá numismatika. Pokud v peněžence objevíte bankovku nebo minci, která odpovídá níže uvedenému popisu vzácného kusu, měli byste vyhledat právě některého z numismatiků, který vám daný kousek zhodnotí a vyměří výkupní cenu.

Na počátku tohoto roku se v Dallasu prodala mince za bezmála dvě stě milionů korun českých. Takový grál v kapse asi běžně nenosíte, ale i obyčejná desetikoruna, kterou nosíte po kapsách a strkáte do nákupních vozíků, vám může přinést až třítisícový násobek nominální hodnoty.

Vzácná desetikoruna

Jak poznat, jestli zrovna vy máte v peněžence tuhle vzácnost? Začněte tím, že se podíváte na její rub, tam musí být vyraženo datum 1993.

Každá desetikoruna pak obsahuje příčnou linku ve spodní části mince, kde je uvedeno KČ. Běžná mince protíná písmena KČ lehce nad jejich polovinou, ale vzácná mince protíná písmena KČ v horní části.

Chyba není v tom, že by linka byla výše, ale ve velikosti písmen. Na vzácné minci je totiž KČ menší, a tím pádem ho linka protíná výš než u běžné mince.

Našli jste ji?

Právě tato linka a rok 1993 je vše, co vám stačí k tomu, abyste získali za svou desetikorunu více, než je její běžná hodnota.

Stačí zajít do výkupu mincí nebo najít odborníky přes mince a hned zjistíte, jestli patříte skutečně mezi několik šťastlivců.
Celkem bylo této chybné mince, která se připravovala v Hamburgu, vyraženo tisíc kusů.

„Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena. Prostřednictvím mincovních automatů se pak dostaly do oběhu,“ řekla před dvěma lety mluvčí České národní banky Denisa Všetičková pro Kurzy.cz.

Velká kauza okolo této desetikoruny byla v roce 2019, zvláště potom, co se jedna mince vydražila za částku sto šedesát tisíc korun. To byla opravdu rarita, kdy byla mince perfektně zachovalá.

Šance na nález podobné desetikoruny je tak mnohem menší než třeba na výhru v loterii. Ale jak se říká, náhoda je blbec, a nikdy nevíte, jestli tohle žezlo nemáte v rukou právě vy.

Autor: Naďa Brožová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články