Jak často prát pyžamo: Expertka na módní marketing vysvětlila, jaká frekvence praní je ta nejlepší

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pyzamo
Zdroj: Shutterstock

Jak často si perete pyžamo? Pokud jsme vás touto otázkou zaskočili, spolehněte se, že se neptáme jen tak pro legraci. Pyžamo na spaní nosí většina z nás, ale jak často ho měníme? Pokud i vy zastáváte názor, že oblečení na spaní nevyžaduje takovou pozornost jako třeba trička nebo kalhoty, které nosíte běžně, pak jste na omylu.

Expertka na módní marketing Harpa Grétarsdóttir doporučuje prát pyžamo každé tři až čtyři dny. „Pyžamo je intimní oblečení, které máme obvykle na sobě několikrát, přičemž mnozí nosí pyžama jako jedinou vrstvu a bez spodního prádla,“ uvedla pro magazín Mirror.co.uk sama Harpa ze společnosti Icewear.

Pyžamo nesdílíte sami

Není nad to vzít si na sebe vyprané a krásně voňavé pyžamo. V tom se pak spí úplně jinak, viďte? Myslíme si, že pyžamo je jen pro nás. Ale co když to není pravda?

Bez ohledu na to, kolik hodin spánku doporučují odborníci, většina z nás v něm stráví průměrně 6–8 hodin. Někteří dokonce ještě více, pokud si mohou dovolit delší spánek. Nic to ale nemění na tom, že tolik hodin pěkně pod peřinou na holém těle dělá z pyžama dokonale živnou půdu pro několik druhů bakterií. A to není zrovna příjemná představa, že?

Uvědomte si, že lidské tělo vylučuje 30 000–40 000 kožních buněk za jednu jedinou hodinu. Při představě, že v pyžamu spíte až 8 hodin a k tomu všemu se třeba během spánku zpotíte, je jasné, že je to perfektní prostředí pro množení všemožných breberek.

Jak často prát pyžamo?

Podle expertky na módní marketing Harpy Grétarsdóttir byste měli pyžamo prát po třech až čtyřech nocích. Pokud se před spaním každý den sprchujete a do pyžama se oblékáte čistí, pak můžete tuhle doporučenou dobu prodloužit na pět až sedm dní.

Jiné je to ale v případě, pokud patříte k lidem, kteří se v noci hodně potí. Potíme se sice všichni, ale někteří z nás jsou k tomu náchylní více než ostatní. Pokud je to i váš případ, měli byste si pyžamo měnit každý druhý den, v létě pak klidně každý den před spaním.

Na kolik stupňů pyžamo prát?

Stejná pravidla se týkají i pyžam našich dětí. Dětská pyžama i pyžama pro nás dospělé poté perte ideálně na 60 °C. To je teplota, při které dojde ke zničení bakterií, po praní bude pyžamo opět krásně čisté.

Právě z důvodu, že je pyžamo dobré prát alespoň na 60 °C, se doporučuje vybrat si pyžamo vyrobené z bavlny. Ta totiž snese i vyšší teploty praní.

Zdroj: mirror.co.uk, icewear.is

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články