Dnes čelí Itálie koronaviru. Ve 14. století ji nelítostně zasáhl mor

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Italy plaque
Italy plaque

Itálie v současné době jako většina světa bojuje s koronavirem. V minulosti už podobnou ránu zažila, a to ve 14. století v podobě moru. Lidé ani zdaleka neměli takové znalosti, jaké máme dnes, a snažili se zákeřné nemoci zbavit různými způsoby.

Vrcholný středověk zasáhla krutá rána

V době středověku nazývali lidé mor jako „černou smrt“. Tato zákeřná nemoc přišla z Asie, přešla přes Cařihrad, a nakonec se rozšířila i do Evropy a Afriky.

Janovští obchodníci tenkrát netušili, že na lodi spolu s nimi míří do Itálie také nezvaní hosté. Jednalo se o krysy a další hlodavce, kteří přinášeli mor do měst. Netrvalo dlouho a nákaza se začala šířit po celé Itálii.

Messina, Benátky i Pisa byly nelítostně zasaženy a počet obyvatel začal strmě klesat. Obyvatelé netušili, s jakým onemocněním mají čest, a modlili se za lepší zítřky.

Dnes příčinu hledá věda, dříve se lidé upínali k vyšší moci

Zatímco se lékaři v dnešním světě snaží usilovně najít účinný lék na koronavirus, ve středověku si o takovém postupu mohli nechat zdát. Lidé se upínali k bohu, vyšším silám a čekali, až morová rána ustoupí.

Nákaza se u některých projevovala viditelně tak, že se zduřily uzliny v podpaží a tříslech. Onemocnění doprovázely vysoké horečky, až ve velkém procentu případů následovala smrt. Jindy nakažený nejevil žádné známky onemocnění, ale nákaza se dostala do krevního oběhu a měla stejné následky jako předchozí varianta. Posledním typem černé smrti je plicní varianta moru, která se šířila snadno a své oběti mučila několik dní.

Města se uzavřela

Dnes se potýkáme s karanténou, ale naši situaci řeší e-shopy, otevřené obchody a moderní technologie. Karanténa ve 14. století znamenala odříznutí od světa, chudobu a těžké časy.

Po městech se potulovali ranhojiči, ošetřovatelé a hlídači. Všichni měli za úkol pečovat o nemocné a snažili se předejít šíření nákazy. Žádný účinný lék na nákazu v době 14. století nebyl, a proto se veškerá péče točila jen kolem zajištění základních potřeb nemocnému. Lidem zbývalo jen čekat, jestli nákaze podlehnou, nebo se zázračně vyléčí.

Nákaza odezněla a města se vrátila ke svému běžnému životu

I když se situace zdála nekonečná a neřešitelná, nákaza časem skutečně ustoupila. Města se začala pomalu zvedat na nohy a vracet k běžnému životu. Podobné epidemie se ještě několikrát v dějinách opakovaly a vždy zasáhly bez varování a nelítostně.

Lékaři v současné době mají širší poznatky a dokážou se situaci rychleji přizpůsobit. Koronavirus ale je důkazem toho, jak je příroda nevyzpytatelná, a jednou za čas se opakuje podobný scénář.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články