Čaroděj Merlin: Syn démona, poustevník, ale i rádce Artuše

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Carodej Merlin
Zdroj: Marina Ielma / Shutterstock.com

Všichni známe příběh o velkém kouzelníkovi Merlinovi, který dosadil krále Artuše na trůn Kamelotu. Merlin Veliký, známý také jako Merlin čaroděj, je postavou plnou tajemství a magie, která se stala ikonou britské mytologie a středověké legendy. Jeho příběh a dobrodružství byly předávány z pokolení na pokolení a staly se nedílnou součástí evropského kulturního dědictví.

Moudří staří muži s magickými schopnostmi a někdy dlouhými chlupatými vousy jsou považovány za archetypy čarodějů. Připomeňme například Prospera ze Shakespearovy Bouře nebo Gandafla z Pána prstenů.

V tomto článku se budeme věnovat Merlinovi Velikému, jeho původu, významu a vlivu na literaturu a populární kulturu.

Kde se vzal, tu se vzal

Merlin Veliký, známý také jako Myrddin Emrys ve velšské mytologii, je postavou bohatou na různorodé legendy. Jeho původ je sporný a existuje několik různých verzí jeho původu.

Úplně první Merlin však nebyl čaroděj. Středověké prameny hovoří o velšském bardovi či básníkovi ze šestého století Myrddinu Wylltovi, který žil na dvoře Gwenddoleua, krále velšsky mluvících území jižního Skotska a severní Anglie.

Jak příběh pokračuje, Gwenddoleu je zabit v roce 573 v bitvě u Arfderydd a masakr přivádí Myrddina k šílenství.

Uteče do skotských lesů, kde žije dalších padesát let jako divoký poustevník, vyjadřující se prostřednictvím tajemných veršů a získává dar proroctví.

Jedna z nejznámějších verzí, ve kterých je Merlin opravdu čaroděj, uvádí, že byl synem čarodějnice a krále, což mu dalo jedinečné schopnosti a dovednosti.

Tato legendární postava byla popsána jako moudrý rádce, prorok a velký kouzelník.

Syn démona a rádce Artuše

Vývoj postavy Merlina ve spojení s Artušem do dějové linky přinesl ve 12. až 13. století spisovatel Robert de Boron. Ten dává Merlinovi původ démonský, kdy jeho otcem má být inkubus neboli ďábel.

Matka jej však dle legendy pokřtila a tím se z Merlina stal křesťan s nadpřirozenými schopnostmi ďábla.

Čaroděj se v dospělosti připojí k novému králi Pendragonovi a jeho bratru Utherovi ve válce proti saským vetřelcům.

Je to právě Merlin, kdo přiměje Uthera a Ygerne, manželku vévody z Cornwallu, k setkání. Jejich spojení vyústí ve zrození Arthura, jehož je následně Merlin mentorem.

Příběh Borona končí vytažením slavného meče z kamene a zvolením Artuše králem. Je tedy zřejmé, že právě Boronovo dílo položilo základ budoucím příběhům o Kamelotu a Artušovi.

Nekonečné téma

Merlinova popularita neklesla ani v moderní době. Byl zobrazen v mnoha filmech, televizních pořadech a knihách, čímž se stal ikonou populární kultury.

Kouzlo Merlina nadále inspirovalo k různým zobrazením postavy napříč mnoha různými žánry až do moderní doby. Mark Twain vylíčil Merlina jako podvodníka ve svém románu Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše.

Francouzský básník a filmař Jean Cocteau proměnil kouzelníka Merlina v krutého a manipulovatelného starce ve filmu Rytíři kulatého stolu.

Známý britský herec Colin Morgan hrál roli Merlina v populárním televizním seriálu „Merlin“, který byl vysílán v letech 2008 až 2012. Tento seriál se zaměřoval na mládí Merlina a jeho vztah s mladým králem Artušem.

Merlin se také objevil v mnoha fantasy videohrách a jeho jméno bylo spojováno s kouzelnickými postavami ve filmech a knihách, které se nejen inspirovaly středověkými legendami, ale také je obohacovaly a znovu vyprávěly.

Merlin Veliký tak zůstává jednou z nejzajímavějších a záhadných postav v britské mytologii a středověkých legendách.

Zdroje: National Geographic, Timeless Myth, World History Encyclopedia

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články