Zhltnete celou seriálovou řadu na jeden zátah? Možná vám hrozí zdravotní problémy

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
sledovani televize
Zdroj: Shutterstock

Možná jste se také zamilovali do nějakého seriálu natolik, že jste zhlédli třeba deset dílů v kuse. Někdy však tzv. binge-watching hraničí se závislostí a má negativní dopady na psychické zdraví.

Jak uvádí IT slovník, anglický výraz binge-watching označuje zhlédnutí velkého množství dílů seriálu (nebo i filmů, které mají několik dílů) v nepřetržitém sledu. Tento fenomén rozšířený hlavně u mladé generace může zůstat na úrovni nevinné zábavy, ale může také negativně ovlivnit chování a duševní zdraví.

Zábava jako každá jiná

Nemusíte se však hned cítit provinile, pokud si občas dáte filmový či seriálový maraton. Ačkoliv je binge-watching vnímán jako impulzivní aktivita, nový výzkum Kalifornské univerzity v San Diegu zjistil, že může jít také o plánované chování, podobně jako u jiných volnočasových činností.

Autoři provedli online průzkum a požádali účastníky, aby se zamysleli nad tím, jak si naplánují sledování pořadu, který si chtějí pustit. Účastníci si následně vytvořili kalendář na následujících šest dní, díky čemuž mohli autoři zjistit, zda epizody poskládají na sebe, nebo si je rozloží.

Většina lidí si vytvořila plány, které zahrnovaly sledování více epizod najednou. Nedocházelo však k nahromadění všech dílů v jeden den. To znamená, že účastníci měli nad svým chováním aspoň do jisté míry kontrolu, a nejednalo se tedy o závislost.

Pocity podobné drogovému opojení

Během sledování oblíbeného seriálu dochází k uvolňování dopaminu. Tento „hormon štěstí“ vytváří pocit potěšení a odměny, který může být podobný drogovému opojení.

To může být důvodem, proč nás sledování seriálů tolik přitahuje. Další rozměr zážitku ze sledování naší oblíbené série přidává samotná interakce s postavami a propojení s jejich příběhem.

Ohrožení psychického zdraví

Binge-watching může sloužit jako krátkodobý únik od stresu a problémů. Dlouhodobé ignorování reálných situací může ovšem vést k psychickým problémům.

V studii provedené univerzitou v Toledu se 142 ze 408 účastníků označilo za osoby, které sledují seriály. Tato skupina vykazovala vyšší míru stresu, úzkosti a deprese než ta, která seriály nesledovala. Hlavním důvodem byla ztráta sociálních kontaktů, jelikož sledování seriálů začalo nahrazovat reálné sociální interakce.

Na druhou stranu účastníci studie zveřejněné v BMC Public Health tvrdili, že jim sledování seriálů přináší potěšení a žádné dopady na své zdraví nepozorovali. Pozoruhodné je, že ačkoli většina účastníků považovala binge-watching za návykové chování, popírali, že by sami byli závislí.

Nezapomínejme na reálné vztahy

Aby bylo sledování seriálů opravdu jenom zábavou, je důležité najít rovnováhu mezi virtuálním a reálným světem.

Stanovení časového limitu, vyvážení sledování jinými aktivitami a udržování sociálních vztahů jsou klíčovými faktory, které nám mohou pomoci vyhnout se negativním dopadům binge-watchingu na naši psychiku.

Zdroj: IT slovník, UC San Diego Today, Alaina Kramer, Viewing Patterns and Addiction to Television among Adults Who Self-Identify as Binge-Watchers, 2015, Yen-Jung Chang, Exploring experiences of binge-watching and perceived addictiveness among binge-watchers: a qualitative study, 2022

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články