Polská válečná hrdinka se proslavila po celém světě. Činy Ireny Sendlerové popisuje hra studentek z Kansasu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Irena Sendlerova
Zdroj: Profimedia

Je považována za polskou válečnou hrdinku. Irena Sendlerová během války zachránila více než 2500 dětí z varšavského ghetta. O její pomoci se později dozvěděl celý svět, a to díky divadelní hře studentek z Kansasu.

Irena byla sociální pracovnicí a učitelkou. Vždy se snažila vystupovat nenápadně proti nacistům. Měla mnoho přátel mezi Židy a chtěla co nejvíce nevinným pomoci. Při práci na varšavském magistrátu tak například falšovala různé dokumenty, píše se na webu Holocaust.

Tisíce zachráněných dětí

Ireně se podařilo vytvořit si falešnou propustku, pod kterou se dostala do varšavského ghetta. Nosila zdejším lidem, především pak dětem, jídlo a potřebné léky. V roce 1942 se rozhodla k významnému kroku.

Získala si důvěru mnoha rodin a díky tomu se jí podařilo osvobodit více než 2500 dětí. Převážela je v pytlích na mrtvé, tvrdila, že se jedná o zemřelé. Na druhé straně zdi vždy čekali katolíci, kteří si zachráněné děti brali do péče.

Bohužel byla Irena prozrazena a skončila v rukou gestapa. Byla brutálně mučena, nikdy však neprozradila žádné informace. Když byla odsouzena k smrti, díky dobrým kontaktům se jí podařilo rozsudku nakonec uniknout, popisuje příběh Český rozhlas Témata.

Dozvěděl se o ní celý svět

Sendlerová je dnes známá po celém světě. A to především díky divadelní hře čtyř protestantských středoškolaček z amerického Kansasu. Ty v roce 1999 narazily na její příběh a rozhodly se ho zvěčnit v představení, píše Česká televize.

Vznikla tak hra s názvem Život v zavařovačce, která se stala populární po celé USA. Díky tomu se informace o slavné hrdince z Polska dostala i do západních zemí, kde je dnes její jméno vnímáno s velkou úctou.

Sendlerová na divadelní hru sama dokonce zareagovala dopisem. „Nemohu najít slova, abych vám poděkovala, moje drahá děvčata… Předtím, než jste napsaly hru Život v zavařovačce, se nikdo v mé vlastní zemi a na celém světě nestaral o mou osobu a moji práci během války…“ stojí v něm.

Zdroj: Český rozhlas Témata, Holocaust, Česká televize

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články