Lidská zoo: Temná minulost Belgie

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
ZOO
Zdroj: Marcin Rogozinski / Shutterstock.com

Chodíte rádi do zoo? Někteří lidé mají za to, že se jedná o týrání zvířat, a nechtějí tyto atrakce podporovat. Není to tak dlouho, co se lidé chodili do zoo dívat na jiné lidi. Nevěříte? Představujeme vám belgickou lidskou zoo.

V římskokatolickém belgickém kostele v centru Tervurenu najdou návštěvníci hroby s ostatky šesti konžských mužů a jedné ženy.

Pro zábavu krále Leopolda II.

Ti byli vystaveni jako zvířata v zoo v nedalekém parku v Tervurenu během deštivého léta roku 1897.

Jedná se o malou hrstku lidí z celkových 267, které nechal král Leopold II. přivézt do zmíněné zoo, aby zde byli jako atrakce pro návštěvníky.

V letech 1885 až 1958 byli dle The Guardian muži, ženy a děti přepravováni z Konga, aby byli vystaveni ve velkých belgických městech.

Mnoho z těch, které kolonisté přiváželi kvůli vystavování, zemřelo během cesty nebo krátce po příjezdu v důsledku náročnosti cesty nebo po vystavení novým evropským nemocem.

Konžští lidé poté veslovali v belgických kanálech, hráli na nástroje, předváděli metalurgii a vystavovali svá těla.

Výstava jako připomínka bizarní historie

V roce 2021 byla v tervurenském muzeu uspořádána výstava na připomenutí 125. výročí úmrtí šesti pohřbených. Ti zemřeli na chřipku a zápal plic poté, co byli nuceni trávit celé dny venku.

Výstava v Královském muzeu pro střední Afriku nesla název Lidská zoo: Věk koloniálních výstav.

Jednalo se o pečlivě zdokumentovaný přehled mnoha výstav lidských bytostí, které se konaly po celém světě od počátku 19. století do poloviny 20. století.

Server The New York Times uvádí, že za dobu trvání lidských zoo navštívilo tuto bizarní atrakci 1,5 miliardy lidí po celém světě.

Konžané byli předváděni například ve Spojených státech, zatímco domorodí Američané byli naopak předváděni v Bruselu.

Zúčastnění jedinci byli vystaveni za ploty a prováděli ponižující činnosti.

Zdroje: The New York Times, The Guardian,

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články