Havajské māhū: Transgender historie Havaje znovu ožívá

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Mahu
Zdroj: Jeff Whyte / Shutterstock.com

Obnovená historie původní havajské památky pozvedá část bohatého, posvátného příběhu māhū – těch, kteří mají mužského a ženského ducha. Nyní mají māhū jiné postavení než v minulosti. Ale sjednocují se a bojují za znovuuznání.

Za plotem a živými keři naupaka na pláži Waikīkī trčí starobylé balvany, jež ctí čtyři léčitele, kteří kdysi přinesli své léčivé schopnosti a moudrost lidem na Havaji.

Duchovní kameny

Obnovenou pozornost tyto kameny v poslední době získaly proto, že se připomnělo, kdo tito léčitelé byli. Nebyli totiž ani kāne (muž), ani wahine (žena), nýbrž „směs“ obou.

Léčitelé jménem Kapaemāhū, Kahaloa, Kinohi a Kapuni se vydali na cestu z tahitského ostrova Raiatea před více než 500 lety a stali se známými na Havajských ostrovech, protože používali holistické léky k léčení nemocných.

Když nastal čas jejich odchodu, požádali, aby byly kameny umístěny blízko moře, kde je naplnili svou duchovní silou.

Dříve oslavovaní māhū byli po příchodu křesťanských misionářů v roce 1800 zakázáni.

Slávu obnovil dokument

Slávu māhū obnovila kulturní vůdkyně Hinaleimoana Wong-Kalu, která našla písemnou zprávu o zmíněných kamenech. Tento zapomenutý dokument vedl ke vzniku krátkého animovaného filmu „Kapaemāhu“, který byl dokonce nominován na Oscara.

Tento dokument byl vysílaný během výstavy Bishop Museum of Honolulu.

„To, co někteří lidé nazývají legendami, jsou ve skutečnosti prvky naší historie. Kameny Kapaemāhū jsou víc než jen turistická lokalita. Jsou vhledem do našeho tichomořského chápání muže a ženy, života a léčení a duchovních spojení mezi námi všemi,“ řekla k dokumentu Wong-Kalu.

Transgender komunity

Návrat māhū byl velmi těžký, protože když se ocitli na pokraji společnosti, začalo být jejich oslovení používáno v queer komunitě jako nadávka.

Dnes se toto oslovení používá pro muže, kteří se chovají jako ženy.

Moderní māhū nemění svá těla tím, co by jiní považovali za operaci změny pohlaví, ale stejně jako každý člověk v havajské/tahitské společnosti se oblékají jinak do práce, domů a na večery.

Aktuálně vytváří své vlastní komunity. Jednou z nejstarších je komunita Hinaleimoana Wong-Kalu žijící v horách, kde starší māhū pomáhají mladším, kteří byli vyhnáni ze svých rodin.

Zdroje: National Geographic, Wikipedia, Yoair Blog

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články