Pozdní rodičovství má své klady. Miluše Bittnerová ale lituje, že neměla dceru dřív

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Miluse Bittnerova
Zdroj: Profimedia

Pozdní rodičovství má své výhody, ale i nevýhody. Názory na to, v kolika je ideální se stát maminkou, se různě liší. Herečka Miluše Bittnerová porodila dceru Betynku ve 41 letech. A podle jejích slov to byla velká chyba a měla s mateřstvím začít daleko dříve.

Někteří lidé se potřebují nejprve usadit, zajistit si finanční stabilitu, teprve potom přemýšlejí o zakládání rodiny. Jiní si děti pořizují ihned po dostudování vysoké školy. Pozdní mateřství má své klady i zápory, závisí vždy ale samozřejmě na samotném člověku a na tom, jak situaci zhodnotí.

Výhody a nevýhody pozdního rodičovství

Pokud se rodiče rozhodnou mít dítě v pozdějším věku, je třeba myslet na to, že mohou být překážkou nějaké ty zdravotní problémy. Muži po čtyřicítce mají například vyšší pravděpodobnost toho, že bude jejich dítě trpět dědičnými chorobami, uvedla už studie z roku 1998.

Opožděné mateřství je pak charakterizováno možnými komplikacemi při porodu. Kromě toho si je třeba uvědomit, že ve chvíli, kdy dítě půjde na střední školu, může být rodičům už kolem 50 let. Budou v tomto věku mít na výchovu puberťáka energii?

Na druhou stranu existuje i celá řada výhod pozdního rodičovství. Web Parents uvádí například to, že rodiče jsou nejen finančně zajištěni, ale také více emočně připraveni na potomka a mají šťastnější život než jejich vrstevníci, protože nacházejí v dítěti nový smysl života.

Bittnerová lituje, že nezačala dřív

Miluše Bittnerová by pro svou dceru udělala cokoli. Uznává ale, že někdy na to nemá energii. A je to právě tím, že ji měla v poměrně pozdním věku.

„Rozhodně jsem měla začít dřív, protože by těch Betynek bylo víc. Takhle budu ráda, když pořádně vychovám i tu jednu. Asi bych měla i víc sil, kdybych rodila ve třiceti,“ uvádí v rozhovoru pro Vlastu.

Dodává, že je hodně úzkostnou mámou, není si ale jistá, zda je to spojeno s tím, v kolika letech svého potomka na svět přivedla. „Naštěstí mám muže, který úzkostný absolutně není. Díky tomu může Betynka chodit na hřiště a prolézat prolézačky, které mamince připadají životu nebezpečné,“ směje se.

Zdroj: Academic, Pubmed, Parents, Vlasta

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články