Pozor na otravu u psů. Zakročte rychle díky věci, kterou máte doma

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pes otrava
Zdroj: Shutterstock

Otrava bezesporu patří mezi nejčastější důvody úmrtí psů. V těch lepších případech má za následek vážné poškození zdraví, které s sebou nese trvalé následky.

K otravě psa může dojít neúmyslně. Na vině může být například nedostatečné zabezpečení domácnosti. Bohužel, daleko častějším případem je úmyslná otrava, kdy pes pozře pohozenou návnadu s jedem. Každý majitel psa by proto měl vědět, jak v případě otravy postupovat a jednat správně.

Při otravě je rozhodující rychlost

Pokud dojde k otravě psa, je klíčovým faktorem rychlost, se kterou začnete danou situaci řešit. Některé látky totiž mohou psa otrávit už během pár hodin po pozření. Je proto namístě neprodleně jednat.

První a často efektivní pomocí při otravě psa je vyvolání zvracení. Ačkoli se vám to může na první pohled zdát nechutné, pokud jde o zdraví, potažmo život vašeho chlupatého mazlíčka, nebudete na to brát zřetel.

Kromě vyvolání zvracení představuje první pomoc i podání některého z dostupných adsorbčních přípravků, které mají za úkol vyvázat toxiny z gastrointestinálního traktu. Samozřejmostí je potom neprodleně kontaktovat veterináře a se psem se vydat do ordinace.

Jak u psa vyvolat zvracení?

První pomoc pro psy uvádí, že efektivním a velice spolehlivým způsobem, jak u psa vyvolat zvracení, je použití 3% peroxidu vodíku. Pokud u vašeho psa dojde k otravě, nařeďte peroxid vodíku v poměru 50:50 s vodou. Vzniklou směs poté podávejte psovi do tlamy stříkačkou, a to v dávce 1 až 2 ml na kilogram psa.

Pro zajištění správné funkčnosti peroxidu je potřeba, aby byl pes v pohybu. Proto vezměte psa na vodítko a po podání peroxidu se s ním projděte. Je zde poměrně vysoká šance, že u psa vyvoláte zvracení. Peroxid vodíku začne v jeho žaludku pěnit a to ho donutí zvracet.

Kdy nelze vyvolat zvracení?

Ačkoli při otravě psa představuje vyvolání zvracení efektivní způsob, jak snížit riziko úmrtí nebo vážného poškození zdraví, nelze ho vyvolat za každé situace.

Proto nevyvolávejte zvracení v případě, kdy pozřel pěnivou látku nebo chemikálie. To samé platí i pro případ, kdy pes zvracel nebo stále zvrací. Zvracení by se nemělo vyvolávat ani tehdy, kdy pes zkolabuje, je malátný, nebo dokonce padá do bezvědomí.

Zvracení nevyvolávejte ani tehdy, kdy váš pes pozřel návnadu s napínáčky, střepy nebo hřebíky. Ve všech těchto případech můžete podat adsorbující látku.

Ta jed vyvazuje z trávicího traktu. Použít můžete například aktivní uhlí, u toho ale pozor, protože po pozření obarví obsah trávicího traktu a v případě krvácení ho nelze tak snadno diagnostikovat.

Zdroj: dailypaws.com, groomarts.com, prvnipomocpropsy.cz
Autor: Natálie Kabourková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články