Akvárium versus terárium. Poradíme, podle čeho vybírat

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
zena akvarium
zena akvarium

Rozhodli jste se pořídit si domácí zvíře, ale na psa byste neměli čas a noční život křečka v kleci by vám nedal spát? Pravděpodobně by pro vás bylo vhodné akvárium nebo terárium. Poradíme, jaký z těchto biotopů si doma vytvořit podle toho, o jakého tvora se rozhodnete pečovat.

Rozdíl mezi akváriem a teráriem

Pojem akvárium je velice rozšířený. Používá se k popisu skleněných nádob, v nichž můžeme chovat rybičky a jiné živočichy a pěstovat vodních rostliny. Hlavní rozdíl mezi jím a teráriem je, že v akváriu se nachází voda, kdežto v teráriu není, nebo se v něm nachází jen v minimálním množství.

Zvířata a rostliny žijící v obou těchto nádobách potřebují k přežití různé druhy rostlin, právě podle toho získaly svá jména. V akváriu například pěstujeme nebo chováme vodní rostliny, korály, ryby, krabi nebo hlemýždě.

Kvůli řasám není vhodné vyčlenit místo pro vaše akvárium u okna, protože byste tím akorát podpořily jejich růst. Navíc by slunce ohřívalo vodu v něm.

V teráriu panuje suché prostředí

Slovo terárium pochází z latiny a dle historických zdrojů terárium jako takové omylem vytvořil botanik Nathaniel Bagshaw Ward. V roce 1842 totiž pozoroval chování hmyzu a jednu z nádob nechal bez dozoru. Výtrus z rostliny zde vyrostl, a tato sklenice se tak stala prvním teráriem na světě.

V teráriu panuje suché prostředí a umisťujeme do něj především hmyz a plazy. Tito studenokrevní živočichové mají rádi teplo, a tak nádobu s nimi můžeme dát na místo u okna, kam dopadají sluneční paprsky. Příbytek jim však můžete vylepšit i výhřevnými žárovkami.

Nezapomeňte ani na nějaký přírodní materiál, jenž bude sloužit jako útočiště a chránit před sluncem. Myslete i na proudění vzduchu, které zaručí větrací mřížky. Bez nich se kvalitně vyrobené terárium určitě neobejde.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články