Ženy z kmene Mursi se zdobí nezvyklým způsobem. Roztahují si kůži na maximum

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Mursi 2
Mursi 2

Jiný kraj, jiný mrav. Afrika je kontinentem, kde se stále ukrývají domorodé kmeny, k nimž globalizace nedošla a které si žijí svým vlastním životem. Jedním z nich je také kmen Mursi, jenž je pokládán za nejagresivnější z celé Afriky.

Návštěvy jsou zde nevítané

Kmen Mursi nevítá návštěvy zrovna vřele. Oblasti, kterou v Etiopii obývají, se lidé raději vyhýbají, jelikož si místní střeží své soukromí, a to i zbraněmi.

Vypadá to, že se u nich čas zastavil, jelikož se živí stejně jako naši předkové v pravěku. Chovají zvěř a pěstují kukuřici, fazole a cizrnu pro vlastní obživu.

Žijí ve slaměných domech, které vypadají jako kupy sena, a dovnitř se dostávají jedině po čtyřech. Domů je v oblasti několik a tvoří celou vesnici. Někdy má osada kolem stovky obyvatel, jindy i více.

Zdroj: dmitrimarkine.com / CC BY 3.0

Originální zdobení

Muži si sami vytváří jizvy na těle, aby ostatním ukázali, kolik zvířat již zabili. Jejich nahé tělo zdobí různé barevné ornamenty, které si na sebe malují hlinkou. Se zdobením nezůstávají pozadu ani ženy tohoto kmene.

Ve spodním rtu nosí velké talířky, které jsou vyrobeny ze dřeva nebo hlíny. Když dívka dospěje a je připravená na vdávání, jsou jí rituálně vyraženy spodní zuby, rozříznut ret a do rány zasazen roztahovací předmět. Ret se tak postupně natahuje a ženy do něj vkládají čím dál větší talířky.

Zdejší muži považují tento styl ozdob za velmi atraktivní. Ženy si proto talířky vkládají i do uší a své tělo záměrně pokrývají jizvami.

Historie zdobení

Jelikož si kmen pečlivě hlídá své soukromí, není jisté, jak přesně umisťování talířku do spodního rtu vzniklo.

Tvrdí se ale, že dříve tyto ženy často unášeli Arabové, a proto muži své ženy záměrně hyzdili tímto prvkem. Co je na této teorii pravdy, se zatím nedozvíme. Snad budou Mursové časem sdílnější, pustí nás mezi sebe a nechají nás nahlédnout do své kultury.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články