Zadržujete stolici? Hrozí vám poškození střev i hemeroidy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Muz na toalete
Zdroj: Shutterstock

Na každého z nás někdy přišla potřeba stolice ve chvíli, kdy se to úplně nehodilo. Tělo si zkrátka občas umí vybrat tu úplně nejméně vhodnou situaci. Vydržet s vyprázdněním klidně i několik hodin není velký problém. Pokud byste ale stolici zadržovali dlouhodobě a pravidelně, můžete tím výrazně uškodit vašemu zdraví.

Samozřejmě uznejme, že je to nepříjemné. Jste uprostřed přednášky, v MHD, na pohovoru nebo na cestě ke kamarádovi, a začne vás doslova tlačit potřeba se vyprázdnit.

Myslet v tu chvíli na cokoli jiného je obvykle náročné. Kromě toho je zadržování stolice ale také velmi nebezpečné.

Způsobíte si zácpu

Prvním problémem, ke kterému může dojít, je, že si zadržováním stolice způsobíte zácpu. „Je to jednoduchá logika: Pokud potřebujete použít koupelnu, ale držíte vše uvnitř sebe, dáváte tím mozku signál, že jít nemůže,“ říká pro Men’s Health gastroenterolog Sameer Islam.

Když potom na záchod jít můžete, mozek je zmatený a odmítá tělu povolit, aby se uvolnilo. Dostanete se tak do situace, kdy nutně potřebujete na toaletu, zároveň se vám ale vyprázdnit za žádnou cenu nedaří.

Komplikace střev

Pokud budete stolici zadržovat pravidelně a často, může se stát, že si poškodíte střeva, varuje Very Well Health. K tomuto problému sice dochází u dospělých jen málokdy, stát se to ale může.

Daleko častější je tento jev například u dětí předškolního věku, které se bojí nebo stydí dojít si na velkou třeba ve školce či na prvním stupni základní školy.

Pravidelně tak čekají několik hodin, než se vrátí domů. Ve střevech u nich potom dochází k problémům, které je třeba řešit s lékaři.

Hemoroidy

Pokud budete stolici zadržovat dlouho, bude čím dál tužší a tvrdší. Při jejím průchodu konečníkem potom dojde ke zbytečnému namáhání. Navíc celý proces zadržování také způsobí tlak na žíly kolem vašeho řitního otvoru.

Podle Medical News Today je toto jedním z nejčastějších důvodů hemoroidů.

Nepříjemné onemocnění projevující se svěděním, pálením a krvácením je třeba vždy řešit s lékařem.

Zdroj: Medical News Today, Healthdigest, Very Well Health, Men’s Health

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články