Vrkoč: Vánoční dekorace, na níž si později s rodinou a přáteli pochutnáte

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vrkoc
Zdroj: rudnitskaya_anna / Shutterstock.com

Nedávno mi jedna kamarádka v běžném rozhovoru řekla, že nemá tušení, co je to vrkoč. Zaskočilo mě to, pak jsem se ale dozvěděla, že je na tom podobně mnoho dalších lidí. Přitom u nás doma se kolem Vánoc vrkoč dělá vždy. Vím, že to není něco, co by bylo v mnoha rodinách tradicí, přesto mi nejde do hlavy, kolik lidí nemá ani tušení, o co jde.

Pokud jste ani vy slovo vrkoč nikdy neslyšeli nebo o něm víte jen málo, pokusím se vám ho trochu představit. Můžete si ho potom rovnou vytvořit doma, protože alespoň za mě k Vánocům rozhodně patří. Jde vlastě o dekoraci a jídlo v jednom.

Vrkoč se pekl už kdysi dávno, jeho tradice se ale dnes očividně ve většině rodin vytratila. Jde o zapletený cop z kynutého těsta, který se prokládá větvičkami a dalšími vánočními ozdobami tak, aby utvořil jakousi pyramidu.

Dříve vrkoč zdobil obvykle stůl hospodáře, nakonec si na něm ale pochutnali čeledíni. Měl ukázat, že Vánoce spojují všechny osoby a ve výsledku jsme si všichni rovni. Také bychom v tomto období neměli zapomínat jeden na druhého.

U nás obvykle několik dní vrkoč zdobí stůl, nakonec se o něj celá rodina během vánočních svátků podělíme, takže se dá říci, že tradici dodržujeme. Zdá se ale, že jsme široko daleko jediní, a z mého pohledu je to škoda. Zkuste si letos vrkoč připravit jako dekoraci a pohoštění v jednom i vy.

Ozdoba na sváteční stůl

Na přípravu vrkoče budete potřebovat 60 gramů droždí, 750 mililitrů mléka, 210 gramů cukru, 1,2 kilogramu mouky, strouhanou kůru citronu, 180 gramů másla a 2 vejce.

Nejprve si z rozdrobeného droždí v troše vlažného mléka nechte vzejít kvásek. Následně mouku prosejte na vál, přidejte sůl a citronovou kůru a společně s kváskem a vajíčky utvořte těsto.

Do toho podle potřeby přilévejte mléko, aby vám nakonec vznikla táhlejší hmota. Z té budete následně dělat cop. Z těsta byste měli být schopni vytvořit zhruba 5 copů. Ty následně spojte do věnce a dejte na plech.

Ideální je, aby se věnce postupně zmenšovaly, dolů dáte ten největší a nahoru ten nejmenší. Věnce pečte na 160 °C zhruba 10 minut, potom na nižší teplotu dozlatova, přibližně 20 minut. Následně je nechte vychladnout a připravte si zdobení.

Potřebovat budete obyčejné špejle, větvičky z jehličnatých stromů, malé ozdobičky na vánoční stromek a barevné stužky. Věnce nejprve napíchejte na špejle tak, aby vytvořily pyramidu.

Následně je různě proplétejte větvičkami, podle fantazie přidávejte stužky a ozdoby, využít můžete vlastně cokoli, co vás napadne.

Hlavními barvami by kromě zelené měla být především červená a bílá. Při zdobení můžete na špejle napíchat i rozinky nebo třeba kousky ovoce. Nakonec vám vznikne malá napodobenina vánočního stromečku.

Ta by měla nějaký čas zdobit váš stůl, vydrží i několik dní. Nakonec se o ni podělte s rodinou a přáteli a společně si pochutnejte na pečivu, které sice možná vypadá obyčejně, přinese ale do vaší domácnosti neobyčejný zážitek.

Zdroj: OnlyU

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články