Umíte se správně utřít po návštěvě toalety? Důležitý je směr a nemačkat papír

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zena toaletni papir
Zdroj: Shutterstock

Zadek si po použití záchodu vytíráme všichni. Přesto se o tomto tématu příliš nemluví. A je to možná špatně, mnoho lidí totiž i při takto banální činnosti dělá chyby, kterými si zadělává na zdravotní problémy.

Maminky své děti nejspíš učí, jak si správně zadek po použití toalety utřít. Jenomže v jistém věku se o tom mluvit přestává. A mnoho lidí si pak osvojí zlozvyky, které rozhodně nejsou správné. Jaké chyby nejčastěji při používání toaletního papíru děláme?

Vytírání směrem dolů

Po stolici je důležité myslet na to, že se jejích zbytků chcete zbavit, nikoli je rozmístit po celém těle. Zadek si tak vždy vytírejte směrem nahoru, tedy směrem k análnímu otvoru.

V opačném případě hrozí přenesení bakterií do pohlavních orgánů, kde mohou napáchat poměrně závažné problémy. A ačkoli tato skutečnost se vtlouká dětem ve školce do hlavy, existují stále dospělí lidé, kteří v tomto ohledu dělají chybu.

Mačkání toaletního papíru

Toaletní papír není na díly rozdělen jen tak pro nic za nic. Kdykoli si budete utírat svou sedací část těla, papír si hezky poskládejte. Ve společnosti stále existuje mnoho takzvaných mačkačů, kteří papír zkrátka zmuchlají.

Tím ale docílí toho, že mají na vytření zadku k dispozici jen menší vrstvu papíru a musí potom proces provádět na vícekrát. Kromě toho zmačkaný toaletní papír může kolem vašeho análního otvoru napáchat škody, podráždit ho a nepříjemně sedřít.

Vyhněte se vlhčeným ubrouskům

Pokud jdete na záchod někde ve společnosti a zjistíte, že není v místě toaletní papír, často sáhnete po tom, co máte u sebe. Papírové kapesníčky jsou v pořádku, vlhčené ubrousky však nikoli.

„Je třeba se vyhnout vlhčeným ubrouskům, protože mnohé jsou vyrobeny s toxickými chemikáliemi, které mohou způsobit vyrážky a podráždění pokožky,“ komentuje pro The Healthy situaci doktor Niket Sonpal.

Vždy vsedě

Poslední chybou, kterou mnoho lidí dělá, je, že se k vytírání zadku jednoduše postaví. Někdo si to možná nedovede představit, existují ale jedinci, kteří činnost neumí provozovat vsedě.

„Jde o jednoduchou anatomii. Když sedíte, máte roztažené hýždě, což vám umožňuje snadněji otřít anální otvor. Pokud vstanete, přirozeně je sevřete naopak k sobě, takže je méně pravděpodobné, že se skutečně očistíte,“ říká pro Live Strong doktorka Sunitha Posina.

Zdroj: Men’s Health, Live Strong, The Healthy, Little Things

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články