Sernik: Polský koláč bez mouky se hodí i pro celiaky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Sernik
Zdroj: Shutterstock

V Polsku se mu říká sernik, do češtiny ho ale někdy překládáme také jako tvarožník. Nadýchaný tvarohový koláč má v zemi, ze které pochází, tradici vánočního dezertu. Přesto se ale peče běžně i během roku. Vyzkoušet si ho tak můžete i doma úplně kdykoli, žádnou tradici tím neporušíte.

Mnoho lidí podle serveru Maková panenka mylně označuje sernik za moučník. Ve skutečnosti jde sice o koláč, který se peče v troubě, mouku ale neobsahuje. Lepší je tak označení dezert.

Díky tomu, že serniky obsahují jen minimální množství škrobu, jsou vhodné i pro lidi dodržující bezlepkovou dietu. V základě se vyrábí tyto koláče jen z tvarohu, vajec a tuku. Díky tomu jsou snadné na přípravu a pohostit s nimi můžete prakticky kohokoli.

Velmi snadný recept zvládne každý

Na přípravu serniku budete potřebovat 500 gramů tvarohu, 150 gramů cukru krupice, 4 vajíčka, 90 gramů másla, 15 gramů kukuřičného škrobu, 100 gramů smetany ke šlehání, lžičku vanilkového extraktu, citronovou kůru, rozinky a rum.

Nejprve si den předem namočte rozinky do rumu. Pokud se chystáte podávat sernik dětem, nebo chcete z jiného důvodu mít jídlo bez alkoholu, můžete tento krok vynechat. Tvaroh, máslo i vejce vyndejte z lednice s předstihem, aby mělo vše pokojovou teplotu.

Tvaroh následně rozmixujte dohladka, abyste ho zbavili hrudek. Máslo vyšlehejte do pěny a do ní postupně zašlehejte hladký tvaroh. V míse vyšlehejte společně žloutky s cukrem do krémové pěny a smíchejte s tvarohem. Pak přidejte škrob a zbavte těsto hrudek, pokud v něm nějaké zůstaly.

Do směsi dále vlijte smetanu a sníh, který jste si mezitím připravili z bílků. Nakonec do těsta opatrně vmíchejte rozinky a citronovou kůru. Díky sněhu bude koláč krásně nadýchaný, je ale třeba při míchání postupovat opatrně.

Ideální je s ovocem a kávou

Těsto nalijte do kulaté formy vyložené pečicím papírem. Sernik se peče zhruba 20 minut na 170 °C. Koláč se v troubě lehce nafoukne, po vychladnutí ale zase spadne. Ideální je podávat ho ještě teplý, zhruba 15 minut po dopečení je připraven ke konzumaci, uvádí server Víkendové pečení.

Sernik se tradičně podává ozdobený ovocem. Jedná se často o jahody, borůvky a třešně. Někdy se dále zdobí také domácí šlehačkou a pokapává se citronovou šťávou. Skvěle chutná především k odpolední kávě s mlékem.

Zdroj: Víkendové pečení, Maková panenka, Top recepty, Labužník

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články