Rybí kost v krku vám udušení nezpůsobí. Zbavíte se jí pomocí oleje nebo marshmallow

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bolest v krku
Zdroj: Shutterstock

Stát se to může i během roku, na Vánoce je ale šance, že vám zaskočí rybí kost, o něco vyšší. Někteří lidí dokonce právě ze strachu před touto událostí vyměňují kapra na štědrovečerní tabuli za řízky. Pokud si myslíte, že kvůli kosti v krku hned musíte volat záchranku, mýlíte se. Většinou totiž kost spolknete a bolest do hodiny sama odezní.


Jedním z nejčastějších dotazů ohledně kosti v krku je podle serveru Vitalia otázka, zda může kapří kostička způsobit udušení. Odpovědí je jednoznačné ne. Rybí kosti, které spolkneme, mají obvykle jen milimetrovou šířku a délku do dvou centimetrů.

To, že má člověk pocit dušení, je způsobeno tím, jak se nám kost nalepí na sliznici. Kostička vyvolá v nervech signály, že se něco děje, mozek je pak pochopí jako problém a vyvolává ve vás pocit, že nemůžete dýchat. V tomto případě mnoho lidí panikaří a mnozí by hned volali záchranku.

Ostrou a dráždivou bolest v krku doprovází kašel. Kašel je přirozený obranný reflex při podráždění dýchacích cest, který nám pomůže s odstraněním cizích těles v krku, uvádí server První pomoc živě. Právě kašel může ale prohlubovat pichlavou bolest, která nás tolik děsí.

Zachovejte klid

Pokud se vám stane, že vám kostička uvízne v krku, důležité je nepanikařit a zachovat klid. Uvědomte si, že kost vás bezprostředně neohrožuje na životě. Pokuste se jí zbavit pomocí několika triků, díky kterým nejspíš nebude třeba o volání záchranky ani přemýšlet.

Prvním krokem je právě kašel. Kašlání pomáhá tělu zbavovat se cizích těles v krku, a kostičku nalepenou na sliznici tak může posunout směrem dolů.

Druhým krokem je se napít. Pokud nezabere obyčejná voda, je vhodné si loknout oleje. Ten je mastný a může kůstku uvíznutou na sliznici uvolnit.

Třetí rada zní sníst sousto něčeho lepivého s houbovitou konzistencí, například žvýkacích bonbonů, často se doporučují marshmallow, na které se kost může nalepit. Podobně ale poslouží například i banán nebo jídlo z lepkavé rýže, jako je sushi.

Pokud vyzkoušíte všechny tyto cesty, kost by se měla uvolnit, a vy ji tak normálně spolknete. Krk ale zůstane podrážděný a ještě chvíli budete cítit bolest. Ta by měla odeznít zhruba do hodiny. Stejně tak i nepříjemné šimrání v krku se brzy ztratí.

Pokud příznaky pokračují i hodinu poté, co začaly, a nepomáhá nic z výše zmíněných triků, teprve potom vyhledejte lékařskou pomoc.

Ani v tomto případě se ale nemusíte bát o svůj život. V nemocnici vám pomohou se kosti zbavit. To je sice nepříjemné, ale kapří kost vás na životě nejspíš nijak neohrozí.

Zdroj: První pomoc živě, Vitalia, Blesk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články