Ruisleipä: Příprava žitného chleba není náročná, ale zabere vám dva dny. Finové ho milují s míchanými vajíčky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ruisleipa
Zdroj: Shutterstock

Každá země má nějaké pečivo, jež by označila za své vlastní, které se nikde jinde ve světě tradičně nedělá. Ve Finsku je to ruisleipä, což je tmavý žitný chléb. Ten se obvykle dělá ve formě bochníku, existuje ale také v podobě malých bulek. Jeho příprava zabere dva dny, ale výsledek stojí za to

Ať už se chléb peče jako větší bochník, nebo menší bulka, je obvykle nízký a připomíná spíše placku. Většinou tak není úplně pečivem, na které si budete mazat máslo a sýr. Podává se spíše jako příloha k masu a uzeninám, čerstvý se ale konzumuje i samotný.

Jeho příprava je na jednu stranu nenáročná, na tu druhou na ni ale budete potřebovat nějaký čas. Pokud si tak myslíte, že budete mít za 20 minut hotovo, rozhodně se pletete. Když si ale najdete několik hodin a obrníte se trpělivostí, nakonec si pochutnáte na skvělém pečivu, které v našich končinách moc neznáme.

Začněte dva dny předem

Na přípravu chleba ruisleipä budete potřebovat 400 gramů žitné mouky, 450 mililitrů vlažné vody, lžičku soli a 7 gramů sušeného droždí. V surovinách tedy problém rozhodně není.

Horší je to ale s časovým rozvržením. Pokud chcete mít k pondělní snídani připravený čerstvý chléb, je třeba s jeho přípravou začít už v sobotu odpoledne. Do misky dejte přibližně 100 mililitrů vlažné vody, pár lžic mouky a droždí. Vše zamíchejte, přikryjte utěrkou a nechte do druhého dne vzniknout kvásek.

Další den ráno přidejte ke kvásku zbytek mouky, vody a sůl. Vše společně promíchejte a poté se dejte do hnětení. Bude to možná chvíli trvat, nakonec vám ale vznikne vláčné chlebové těsto.

A opět nechte kynout…

Připravené těsto nechte pod utěrkou hodinu kynout. Mělo by zhruba zdvojnásobit svůj objem. Potom ho rozdělte na dvě poloviny, dejte na plech vyložený pečicím papírem a na něm vše opět nechte pokračovat v kynutí.

Nakonec z nakynutých hroud těsta udělejte dvě větší placky,nebo jich udělejte několik menších. Finové do nich dělají uprostřed důlky, aby vznikl jakýsi tvar disku. Pak chleba poprašte moukou a nechte ho péct v troubě na 220 stupňů Celsia cca půl hodiny.

K tomuto kroku se dostanete zhruba v neděli vpodvečer. Chléb tedy budete moci konzumovat už ve tentýž večer, ideální je zhruba půl hodiny po dopečení. Druhý den k snídani bude ale úplně nejdokonalejší. Finové ho milují například s míchanými vajíčky.

Zdroj: Cook Gem, Nordic Kitchen Stories, The Food Dictator

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články