Ratatouille: Udělejte si barevné zeleninové jídlo podle slavného kresleného filmu

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Ratatouille
Zdroj: Shutterstock

Kdo by neznal legendární pohádku Ratatouille, ve které mladý kuchař vaří s pomocí rad šedé myšky. Někteří lidé si možná mylně mysleli, že Ratatouille je jméno malého zvířátka, ve skutečnosti jde ale o pokrm, který dvojice vytváří.

V zapékací míse vypadá jako umělecké dílo. Ratatouille je pokrm mnoha barev, který si zamilujete už na první pohled. Je plný zeleniny a rozhodně se řadí mezi jídla zdravá. Jeho příprava přitom není nijak náročná.

Oficiálně pochází podle webu Gambero Rosso ratatouille z Francie. Někteří kulináři se ale domnívají, že jde původem o jídlo španělské, které Francouzi pouze převzali a upravili. Ať už je pravda jakákoli, vyzkoušejte si ho doma připravit i vy.

Z barevné zeleniny

Ratatouille je ideálním pokrmem právě v této době. Mnozí z vás totiž doma mají ještě zásobu cuket a lilků, zrát už také před nějakou dobou začala rajčata. A právě tuhle zeleninu v receptu využijete.

Na přípravu jídla budete potřebovat 1 lilek, 2 cukety, 2 větší rajčata, 2 papriky, konzervovaná loupaná rajčata, 4 stroužky česneku, olivový olej, rozmarýn, tymián, 2 cibule, pepř a sůl.

Jídlo jako z pohádky

Část lilku a cukety pokrájejte na drobné kostičky, přidejte k nim obě papriky. Cibuli si nakrájejte najemno a dejte ji smažit na pánev. Pak přihoďte pokrájenou zeleninu a vše zalijte rajčaty z konzervy. Přidejte prolisovaný česnek a vše povařte.

Mezitím zbytek lilku, cuketu a rajčata nakrájejte na kolečka. Rajčatovou směs přelijte do zapékací misky tak, aby pokryla její dno. Potom pekáč vyložte kolečky zeleniny tak, aby vám vznikla barevná spirála.

Nahoru dejte snítku tymiánu a rozmarýn, jídlo osolte a opepřete a dejte ho zapéct do trouby na 180 °C na 35 minut. Ratatouille se podává s opečeným pečivem. Jde o jídlo, které je vhodné i pro vegany a vegetariány.

Zdroj: Tasty, Wasserstrom, Gambero Rosso

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články