Někteří lidé zatahují břicho na fotografiích, jiní dokonce i hodiny ve společnosti, jen aby vypadali o něco hubenější. Ve skutečnosti je ale tento zlozvyk zdraví nebezpečný. Slyšeli jste už o takzvaném syndromu přesýpacích hodin?
Syndrom přesýpacích hodin vzniká obvykle nesprávným cvičením břišních svalů. Může k němu ale dojít právě také na základě toho, že člověk často zatahuje břicho, uvádí Medical News Today.
Jak již název napovídá, při tomto syndromu vaše tělo připomíná tvar přesýpacích hodin. Na pohled je patrné, že převládá zvýšené svalové napětí horní části břišní stěny. Tím pádem není správně vyvážené fungování svalů na přední a zadní straně trupu, vysvětluje Medical Daily.
Může vést k závažným problémům
Kromě toho, že vás mohou časem začít bolest samotné břišní svaly a je jen velmi těžké s touto bolestí bojovat, důsledky syndromu přesýpacích hodin mohou být mnohem závažnější.
Patří k nim například takzvaně inverzní funkce bránice. To znamená, že tento sval nemůže plnit svou funkci při dýchání ani důležitou úlohu stabilizace trupu.
Kromě toho, že se člověk častěji zadýchává a prudké nádechy ho mohou bolet, má také problémy s bolestmi v tříslech a v zádech. Komplikace jsou tak velmi závažné a za to, že ve společnosti vypadáte dvě hodiny se zataženým břichem dobře, vám rozhodně nestojí.
Jak s problémy bojovat?
Pokud problémy u člověka nastanou, řešením je fyzioterapie, jejímž hlavním cílem je navodit správnou aktivaci bránice. Dále pak jde také o uvolnění napětí v přetěžované části břišního svalstva.
Důležité jsou nejen protahovací cviky, ale také různá dechová cvičení. Některé zvládne člověk i sám doma, s jinými je třeba požádat o pomoc odborníka.
V případě, že pociťujete některý z příznaků syndromu přesýpacích hodin, rozhodně vyhledejte pomoc dříve, než bude pozdě. Při posilování břicha vždy dbejte instrukcí trenéra a na zatahování břicha raději úplně zapomeňte.
Zdroj: Medical Daily, USA Today, Health Essentials, Medical News Today
Autor: Šárka Cvrkalová