Lékořice: Pomůže vám s žaludečními problémy i správným dýcháním. A nemusíte zrovna žvýkat pendreky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Lekorice
Zdroj: Shutterstock

Většina z nás zná lékořici jako asfaltově černé pendreky. Víte ale, jak vypadá rostlina lékořice? Co všechno kromě sladkostí se z ní dá udělat? A v čem je našemu zdraví prospěšná? My na tyto otázky známe odpovědi.

Někteří lidé ji milují, jiní ji nesnáší. Lékořice se většinou dá v obchodech koupit ve formě pendreků a bonbonů, které mnohdy více než děti ocení pro její aromatickou chuť právě dospělí. V lékárně ji ale seženete třeba i ve formě čajů.

Lékořice je poměrně vysoká rostlina, která má silné kořeny. Dorůstá do výšky až jednoho metru a v létě obvykle kvete bledě fialovými květy uspořádanými do jednotlivých hroznů.

Lékem už odpradávna

V mnoha kulturách se lékořice používá jako lék už po dlouhá staletí. Podle serveru WebMD byla využívána už v dobách egyptských faraonů, kteří věřili, že jim zajišťuje dlouhověkost.

Je pravda, že tahle rostlinka dovede s lidským tělem v mnohém udělat divy. Občas byste ji do jídelníčku měli zařadit i vy. Látky z lékořice totiž například působí příznivě na tvorbu žaludečních šťáv. Používá se také jako lék na správné fungování dýchacích cest.

Kromě toho pomáhá při problémech s močovou soustavou, podporuje také psychické zdraví člověka. Mimo jiné zvyšuje energii našeho těla, pomáhá regulovat spánkový cyklus a přispívá k činnosti našeho imunitního systému, uvádí Healthline.

Nejen ve formě pendreků

Dětem často kupujeme bonbony, které lékořici obsahují. Zároveň ale mají také sladkou část, která není příliš zdravá. Lékořice se dá sehnat také ve formě čistě černých pendreků, což už děti tolik neocení, zkrátka ne každému tenhle zázračný lék chutná.

Vy ale pendreky žvýkat nemusíte. V lékárnách lékořici obsahuje celá řada léků na dýchací cesty a pořídit si můžete také lékořicový čaj.

Stejně tak se dá přes internet sehnat lékořice sušená, která se dá přidávat do dezertů, nebo z ní opět můžete dělat čaj.

Zdroj: NIH, Healthline, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články