Lahvičky od šamponu do koše nepatří, vlhčené ubrousky do záchodu nesplachujte. Ubližujete přírodě víc, než si myslíte

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
drogerie
Zdroj: Shutterstock

Recyklace je tématem stále dokola omílaným nejen v médiích. Přesto stále existují rodiny, které se tříděním odpadu nezabývají vůbec, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Přitom podle vědců příroda trpí více, než si vůbec dovedeme představit.

Jedním z největších problémů je podle průzkumů v Británii především odpad od kosmetických výrobků. Lahvičky od krémů na ruce, od vlasové kosmetiky, dětské pleny, ubrousky na ruce a odpad z dámského make-upu končí na místech, kde by být neměl.

Kvůli tomu denně umírají živočichové, kteří se k odpadu dostali, příroda trpí a některé druhy rostlin právě vlivem lidské ruky vymírají. Průzkumy a statistiky hovoří jasně a výsledky jsou žalostné.

40 % plastů končí na skládce

Průzkum, který provedli britští vědci na více než 2 000 rodinách, ukázal, že více než 40 % plastů končí na skládce, zatímco jen 60 % lidí odpovědělo, že se snaží plastové obaly recyklovat.

Každá průměrná čtyřčlenná rodina podle všeho vyprodukuje měsíčně mezi čtyřmi a šesti lahvemi šamponů, kondicionérů a krémů na ruce. S velkou částí z tohoto množství pak bojují ochránci přírody.

Skládky jsou totiž velmi často osídleny ptáky, kteří hledají v odpadcích potravu. Plastové pytlíky se jim často dostávají do těla a mnozí umírají na udušení nebo na ucpaná střeva,

Za záchranou živočichů se týdně vydávají stovky dobrovolníků, kteří v některých zemích dokonce cíleně hledají zvířata, která se k odpadkům dostala a kterým je možné ještě pomoci.

Videa na několika webových stránkách zachycují, jak lidé vyndávají ptákům ze zobáků zachycené kusy plastů a dalších odpadků. Přitom to jsou právě lidé, kteří za tyto zvířecí katastrofy mohou.

Dětské pleny a ubrousky na pleť ničí přírodu

Mnoho lidí si neuvědomuje, že i ubrousky na pleť, vlhčené ubrousky na ruce, dětské pleny a vatové tampony, které používáme doma při odličování, nebo vatové tyčinky do uší jsou nebezpečným odpadem, který by se neměl splachovat do záchodu.

Nabobtnaný materiál vám záchod může ucpat a vy se pak budete doma potýkat se zbytečnými problémy. Pokud ale odpad projde a dostane se do přírody, může ublížit živočichům, kteří s ním přijdou do styku.

Spousta ubrousků a tyčinek do uší navíc obsahuje plastové části, které se dají recyklovat. Proto na takový materiál existují speciální odpadkové koše, například koše na pleny a dámské vložky na veřejných toaletách.

Přestože je otázka ochrany přírody neustále zmiňována téměř všude kolem nás a po cestě do práce každý z nás míjí minimálně tři kontejnery na tříděný odpad, najde se spousta lidí, kteří si s problémy tohoto typu nedělají starosti.

Pokud k nim patříte i vy, zamyslete se nad tím, jak můžete jednoduše pomoci přírodě. Až příště budete vyhazovat láhev od šamponu, dejte ji do koše na plast, nebude vás to stát příliš energie, ale uděláte tím dobrou věc.

Zdroj: dailystar.co.uk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články