Housenice čínská: Houba, která má mnoho zdravotních přínosů, může být bez porady s lékařem nebezpečná

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Housenice cinska
Zdroj: Shutterstock

Housenice čínská, známá také pod názvem cordyceps, je houba, která již po staletí patří mezi vynikající prostředky tradiční čínské medicíny. Její sběr v přírodě je velmi omezený, a i její cena je proto poměrně vysoká.

Název housenice si nezískala houba pouze podle toho, že připomíná housenku svým tvarem. Důvodem je také to, že při svém růstu často parazituje na těle hmyzu, především pak housenek a motýlů, vysvětluje WebMD.

Zdravotní účinky houby

V České republice se dá houba sehnat v několika doplňcích stravy prodávaných v lékárnách. Její obsah v nich je ale velmi nízký. V některých zemích je považována za drogu, a její užívání je dokonce regulováno zákony, píše Forbes.

Její zdravotní přínosy jsou nicméně velmi bohaté. Cordyceps obsahuje cca 25 % bílkovin, 8 % tuku, 29 % sacharidů, 18 % vlákniny a 4 % minerálních látek. Má antibakteriální a protinádorové účinky.

U nás se používá především na vyčerpanost a jaterní disfunkce. Znalosti ohledně houby nicméně v západní medicíně nejsou stoprocentní, a i proto se u nás dá sehnat jen v několika málo případech a ve velmi slabém množství.

Kdy houbu začít užívat

Doplňky stravy s housenicí čínskou byste měli vždy užívat až po konzultaci se svým doktorem. Existuje několik situací, ve kterých se můžete pro tento lék rozhodnout.

Housenice podporuje imunitní systém, slouží jako přírodní antibiotikum, snižuje hladinu cukru i cholesterolu v krvi. Působí protistresově a podle Healthline má také omlazující účinky na pleť.

Mezi hlavní vedlejší příznaky používání houby patří nevolnost, sucho v ústech, průjem, u některých lidí pak také silná alergická reakce. Cordyceps také může reagovat špatně s některými léky, které užíváte. Před jeho užitím se tak vždy poraďte s odborníkem.

Zdroj: WebMD, Forbes, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články