Frankfurtská polévka: Moderní verze nebo klasika podle Magdaleny Dobromily Rettigové

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
frankfurtska polevka
Zdroj: Shutterstock

Frankfurtská polévka má být hustá a sytá, člověk by po ní už neměl mít potřebu konzumovat druhý chod. V české kuchyni je velmi oblíbená, jaký je ale její původ? A podobá se ta dnešní původní verzi, kterou vařily naše babičky? Na tyto otázky přinášíme odpovědi.

Frankfurtská polévka své jméno dostala podle párků, které v ní nesmí chybět. Frankfurtské párky pocházejí z Německa. Podle kronikáře Achilla Augusta Lersnera se párky prodávaly ve Frankfurtu už v roce 1487, píše server Metro.

Řezník Johan Georg Lahner výrobu roku 1805 převedl do Vídně a tehdy se z frankfurtských párků staly vídeňské. Ať už jim nicméně budete říkat jakkoli, jako základ na dokonalou frankfurtskou polévku je zkrátka potřebujete.

Polévka podle Magdaleny Dobromily Rettigové

V českých krajích se vaří frankfurtská polévka už dlouhé roky. Objevila se například už v kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové. Ta se ale od verze, kterou pravděpodobně znáte dnes, poměrně liší.

Například o bramborách nebo paprice totiž v receptu není ani zmínka, přitom dnes jsou to základní suroviny k přípravě tohoto jídla. Na frankfurstkou polévku podle Rettigové budete potřebovat jen sádlo, cibuli, mrkev, celer, česnek, polohrubou mouku, hovězí vývar, frankfurtské párky, mletý pepř, muškátový oříšek a nasekanou petrželku.

Na sádle osmahněte cibuli, následně najemno pokrájenou mrkev i celer. Poté přidáte česnek a zeleninu zasypete moukou. Vše zalijte vývarem. Kolečka párků osmahněte na pánvi a přidejte do polévky. Nakonec ji dochuťte kořením a podávejte s opečeným chlebem.

Moderní frankfurtská polévka

Většina z nás zná spíše modernější verzi polévky, kterou na instagramu popisuje například profil David v kuchyni. Na pokrm budete potřebovat frankfurtské párky, cibuli, česnek, brambory, hladkou mouku, gulášové koření, sladkou papriku, majoránku, vývar, sůl a petržel.

Postup je podobný jako v případě prvního receptu. Vývar je nicméně třeba nechat na plotně déle, protože se v něm budou vařit brambory. Celé jídlo pak získá zcela jinou chuť díky gulášovému koření, sladké paprice a majoránce.

I v tomto případě je ideální jíst polévku s opečeným pečivem, jelikož je ale díky bramborám poměrně hustá, není to třeba.

Zdroj: Vaříme s Marcelou, Metro, Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články