Domácí maggi: Polévkové koření, jež ve sklenici vydrží i několik měsíců

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Maggi
Zdroj: TY Lim / Shutterstock

Maggi v kuchyni používáme nejspíš téměř všichni. Většina z nás se bez něj neobejde při přípravě polévky a u oběda ho pak pro jistotu dáváme na stůl pro ty, kterým se zdá vývar málo slaný. Znáte ale historii polévkového koření? A uměli byste si ho vyrobit doma?

Slovo maggi neoznačuje jenom koření do polévky. Jde také o vlastní jméno. Julius Maggi, který se narodil v roce 1846, je zakladatelem slavné značky, a právě on dal dochucovadlu jméno.

První potravinou, kterou přinesl Maggi na trh, byla podle agrárního portálu Agris luštěninová mouka. Pak přišel mladý mlynář s vlastní pánví, později začal vyrábět různá dochucovadla, a nakonec vznikla velká značka. Pod pojmem maggi si ale většina z nás dnes představí především polévkové dochucovadlo.

Masitá chuť

V roce 1886 přišla společnost s vynálezem, který dodnes mění život mnoha lidem. Tekuté dochucovadlo do polévky se stalo hitem téměř okamžitě. Hydrolyzovaný rostlinný protein, který koření obsahuje, má vysoký obsah kyseliny glutamové, díky které se chuť slaných jídel mění na masitou, objasňuje server The Spruce Eats.

Julius Maggi vyvinul toto dochucovadlo především jako levnou náhražku masového vývaru s tím, že se bude přidávat do těch zeleninových. Dnes si s ním ale běžně dochucujeme i polévku kuřecí nebo hovězí.

Domácí maggi

Není náhoda, že libeček se svou chutí až nápadně maggi podobá. Koření, které koupíte v běžném obchodě, jeho extrakt obsahuje. Věděli jste ale, že si můžete z libečku vyrobit domácí maggi?

Budete na to potřebovat jenom zmíněný libeček, vodu, sůl, majoránku a slunečnicový olej. Libeček omyjte a i se stonky ho pomelte na masové strojku. Čím více ho použijete, tím lépe. Namletou bylinu dejte do hrnce s vodou a 15 minut vařte.

Následně směs přeceďte přes plátýnko a pořádně ho vymačkejte. Do tekutiny přidejte majoránku, olej a sůl. Pak vše vařte tak dlouho, dokud se výluh nezredukuje na polovinu. Nakonec nalijte maggi do skleniček.

Takto připravené koření můžete používat jako dochucovadlo do polévek, na čínské nudle a do spousty dalších pokrmů. Ve sklenici vám vydrží i několik měsíců i při pokojové teplotě. Pokud se ale bojíte, že se zkazí, můžete ho klidně skladovat v lednici.

Zdroj: Agris, The Spruce Eats

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články