Domácí kmínový čaj: Kmín pomáhá proti cukrovce, snižuje cholesterol a zbavuje zápachu z úst

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kminovy caj
Zdroj: Shutterstock

Kmín se používá v české kuchyni běžně. Většina z nás ho během vaření využije každý den. A to je rozhodně dobře, má totiž velmi pozitivní účinky na naše zdraví. Ať už tak děláte omáčky, maso s brambory, nebo pečete chléb, rozhodně na toto koření nezapomínejte.

Kmín snižuje cholesterol a pomáhá také ke snížení hodnoty cukru v krvi. To podle článku v časopise Nutrition Today z roku 2021 potvrdila studie prováděná na lidech s těmito zdravotními problémy. K lepším výsledkům tehdy podle všeho došlo u žen.

Přesto je ale dokázáno, že pravidelná konzumace pokrmů s kmínem tyto dva problémy pomáhá regulovat i u mužů. Podle studie otištěné v roce 2014 v časopise Annals of Nutrition and Metabolism kmín také pomáhá při dietách a je mnohdy klíčem k úbytku na váze.

Pomáhá s trávením a zbaví i zápachu z úst

Kmín je koření, které kromě výše zmíněných benefitů přináší pro tělo i další výhody. Podle Healthline například podporuje optimální trávení. Měl by tak být pravidelně přidáván například do luštěnin a dalších jídel, která běžně mohou nadýmat.

Mimo jiné má také močopudné účinky, pomáhá tedy s odvodňováním těla. Dopomáhá i snadnějšímu vykašlávání, podporuje pevnost kostí, kloubů i tkání pomáhá při léčbě revmatismu a celkově posiluje naši imunitu.

V neposlední řadě je kmín velmi aromatický, a doporučuje se tak i proti zápachu z úst. Má totiž antiseptické účinky. Při potížích jednoduše rozkousejte pár semínek a máte po problémech.

Kmínový čaj

Kmín denně konzumujeme v různých pokrmech. Dá se přidávat do hlavních chodů i do polévek, běžně se používá při pečení pečiva.

Pokud ale máte nějaké zdravotní problémy, pomoci vám může i kmínový čaj. Ten má velmi typickou chuť, která je na někoho už příliš silná.

Pokud ji ale překonáte, čaj vám usnadní mnoho problémů. Na přípravu čaje budete potřebovat pouze kmín a vodu, popřípadě si ho můžete dochutit medem nebo javorovým sirupem.

Jednu čajovou lžičku drceného či mletého kmínu zalijte 250 mililitry vroucí vody. Nechte ho odstát zhruba 7 až 10 minut, poté sceďte a podávejte maximálně 3x denně. Pokud kmínový čaj připravujete malým dětem, stačí kmínu jen půl lžičky.

Zdroj: Nutrition Today, Pubmed, Healthline, Annals of Nutrition and Metabolism

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články