Chlupy v podpaží mají mnoho zdraví prospěšných funkcí. Přestaňte si je holit po vzoru slavných dam

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Chlupate podpazi
Zdroj: Shutterstock

U mužů je chlupaté podpaží společností přijímáno, pokud se ale neholí žena, většina lidí si neodpustí připomínky. Je ale pravda, že v poslední době si už čím dál více lidí uvědomuje, že dělat v tomto ohledu rozdíly je nesmysl. Kdo se holit nechce, jednoduše ať se neholí. Navíc vás možná překvapí, že chlupy v podpaží mají docela významné funkce.

V dnešní době je holení podpaží u žen vnímáno jako jejich estetická volba, mnoho lidí se ale stále cítí pod tlakem společnosti. Navzdory normám nastaveným mezi lidmi se ale najde řada žen, které si podpaží neholí. A podle všeho dělají dobře.

Chlupy nás chrání

Chlupy v podpaží mají svůj význam. Dermatoložka Rachel Nazarian například upozorňuje na to, že brání naši pokožku před odřením.

Především v létě, když se člověk potí, může v podpaží vznikat nepříjemná a bolestivá vyrážka. Díky chlupům k ní ale obvykle nedojde, vysvětluje The List.

Kvůli holení je navíc často podpaží náchylné k výskytu bakterií. A to jak v létě, tak také v zimě. V létě se člověk potí vlivem počasí a prakticky jakéhokoli pohybu.

V zimě na sobě zase míváme několik vrstev oblečení a teplé prostředí je pro bakterie skvělým místem k výskytu.

Healthline vysvětluje, že díky chlupům v podpaží se v místě udržuje pach, který bakterie odrazuje. A nemyslíme tím zápach zpoceného podpaží, tomu se dá zabránit dostatečnou hygienou. Bakteriím ale vadí i pachy, které lidský nos necítí.

V neposlední řadě pak mohou chloupky během léta člověka nečekaně ochladit. Absorbují totiž pot a vlhkost, která se vytváří v oblasti podpaží, čímž napomáhají ventilaci.

Mnoho celebrit už si s holením starosti nedělá

Nejen kvůli zdravotním důvodům, ale zkrátka proto, že se s chlupy v podpaží cítí dobře, se mnoho celebrit v minulosti nechalo slyšet, že se neholí.

Některé dámy se za to nestydí a na fotkách hrdě zvedají ruce nad hlavu, aby světu ukázaly, že jde o naprosto normální věc.

K celebritám, které své podpaží nechávají přirozené, patří například kanadská herečka Rachel McAdams, zpěvačka Halsey, Madonna, Miley Cyrus nebo Julia Roberts.

Zdroj: The List, Birdie, New York Post, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články