Boršč: Sytá polévka, která se k nám dostala z Ukrajiny, ne z Ruska

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
borsc
Zdroj: Shutterstock

Boršč v naší rodině dělávala vždy babička. Ta prý recept dostala od své kamarádky, ale kde ta k němu přišla, už nikdo neví. Nakonec nicméně skončil u mě a nadále si na něm tak můžeme s rodinou pochutnávat. Jeho příprava sice zabere více času, zvládne ji ale i méně zkušený kuchař.

Mnoho lidí má za to, že je boršč původem jídlo ruské. Ve skutečnosti se k nám ale dostalo z Ukrajiny, kde má dlouholetou historii. Jde o sytou polévku z červené řepy, brambor a další zeleniny, kterou si zamiluje celá vaše rodina. Minimálně u nás to tedy platí.

Boršč se podobně jako i jiné polévky dá dělat na mnoho způsobů a nikdo vlastně netuší, jaký je ten původní. Recept, podle kterého vaříme pokrm my, byl nejspíš také různě upravován. Ve výsledku nám nicméně všem velmi chutná, a mohu proto doporučit, abyste si ho doma udělali i vy.

Ušpiníte tři hrnce, ale pochutnáte si

Na pořádný poctivý boršč budete potřebovat půl kila hovězího masa, bobkový list, černý pepř, nové koření, 2 kusy větší červené řepy, mrkev, petržel, celer, cibuli, dvě rajčata, 200 gramů bílého zelí, máslo, ocet, 200 gramů zakysané smetany a petržel na ozdobu.

Při přípravě této polévky budete potřebovat tři hrnce. V jednom dejte vařit hovězí maso s bobkovým listem, pepřem a novým kořením. Ve druhém vařte na nudličky nakrájenou červenou řepu, kterou postupně podlévejte vývarem z prvního hrnce.

Očistěte kořenovou zeleninu a nakrájejte ji na nudličky. Ve třetím hrnci si orestujte nadrobno nakrájenou cibulku a přidejte k ní nakrájenou zeleninu. Vše zarestujte a přidejte opět trochu vývaru z masa. Jakmile zelenina změkne, zalijte základ větším množstvím vývaru.

Do něj pak přidejte zelí, uvařenou řepu, rajčata nakrájená na malé kousky a vše vařte zhruba 30 minut. Nakonec pokrájejte uvařené maso na malé kostičky, které vložte do polévky a nechte v boršči prohřát. Potom jídlo dochuťte octem a cukrem.

Polévku podáváme do hlubokých mističek s trochou zakysané smetany a zdobíme petrželkou. Pokud máte rádi například pažitku, není problém nazdobit jídlo i tou. Tato část receptu se může různě měnit podle vašich chutí.

Boršč je hustá polévka, po které už rozhodně nebudete mít chuť na druhé jídlo. Ačkoli vás ale zasytí, pochutnáte si na ní tolik, že si rozhodně budete chtít přidat. A i když vaření trvalo delší dobu a máte ušpiněné veškeré nádobí, které vlastníte, budete si chtít boršč za pár dní udělat znovu.

Zdroj: Autorský článek

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články