Dagmar (54): Se sousedkou jsme zakopaly válečnou sekeru. Manžel mou radost nesdílel, měl k tomu své důvody

od Adéla Vocetková
Zdroj: Shutterstock

Deset let vzájemných naschválů, častých hádek a vzteku jedna na druhou – to prožívala paní Dagmar se svou sousedkou Janou. Ženy si z nějakého důvodu před lety vjely do vlasů a od té chvíle jedna druhé nemohly přijít na jméno.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Až po letech obě dvě usoudily, že je načase zakopat pověstnou válečnou sekeru. Přeci jen žily hned vedle sebe a dlouhodobé žabomyší války je obě vyčerpaly.

Vzájemně jsme jedna na druhou házely špínu

Už je to dlouho, co jsme se s Janou do krve pohádaly. Bohužel už přesně nevím, kvůli čemu to bylo, ale je to deset let od naší první velké hádky. A tím to celé začalo.

Vzájemně jsme jedna druhou nemohly vystát. Házely jsme na sebe špínu, zejména před ostatními lidmi v ulici. Chvílemi to vypadalo, že snad soutěžíme, která z nás tu druhou dokáže před ostatními více zesměšnit.

Manžel se toho odmítal účastnit

Během těch dlouhých deseti let jsem si na sousedku, která mě neskutečně vytáčela, nesčetněkrát stěžovala. Myslela jsem si, že mě manžel pochopí a bude stát na mé straně.

On se však čehokoli odmítal účastnit. Vždycky mi jen řekl, že se obě dvě chováme jako slepice a že bychom měly konečně dospět. U něho jsem proto nepochodila.

Roky naschválů a pomluv jsme hodily za hlavu

Je to teprve nedávno, co jsem si řekla, že už toho bylo dost. Žily jsme s Janou vedle sebe, sdílely jsme kousek zahrady a mně přišlo, že má manžel pravdu – že se vážně nechováme přiměřeně našemu věku.

Pokusila jsem se s Janou udobřit a čekala, že mě pošle do háje. Ona však na tom byla podobně jako já, také toho měla dost a moji snahu o usmíření přijala.

Po letech jsme zakopaly válečnou sekeru. Za hádkami a naschvály jsme udělaly jednu velkou tlustou čáru. Myslela jsem si, že odteď už bude vše jen dobré, ale to jsem se spletla.

Manžel moji radost z usmíření nesdílel. Nyní už vím proč

Měla jsem za to, že manžel bude rád. Přeci jen naše neshody neschvaloval a několikrát mi řekl, že bychom se obě dvě měly uklidnit. Přesto se zdálo, že z našeho usmíření nemá ani trochu radost.

Zpočátku jsem to nechápala. Když jsem se ho zeptala, něco na mě zavrčel a šel si po svém. Pak se stalo něco, co mi otevřelo oči. Snaha o usmíření se sousedkou byla fuč a k tomu všemu jsem měla na stole papíry k rozvodu.

Sousedka Jana chtěla začít s úplně čistým štítem, proto mi jednoho dně řekla tajemství, které udržovala několik let – měla poměr s mým mužem. Najednou mi došlo, proč se mu nehodilo, že se my dvě opět bavíme. Měl strach, že Janu dožene svědomí a všechno mi řekne.

Znovu nalezené kamarádství se sousedkou bylo rázem u konce. K tomu všemu jsem manželovi předložila papíry k rozvodu. Tohle jsem nečekala ani v tom nejhorším snu.

Autor: Nikol Kolomazníková

Související články