Zelenina je nadmíru zajímavé jídlo. Víte co dělat, aby vás cibule příště nerozplakala?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
cibule
cibule

„Musíš jíst hodně ovoce a zeleniny!“ Ať už od babičky, nebo od maminky, tahle věta nás vždycky štvala, teď ji ale svým dětem říkáme i my, jelikož víme, o čem mluvíme. Tyto potraviny jsou pro lidský organismus nezbytné. Vsadíme se ale, že tyhle věci jste o nich doposud netušili.

Okurka, která gumuje

Něco si předkreslit tužkou a popřípadě nepodařené čáry vygumovat umí každý. Co ale dělat v případě, že při psaní důležitého dopisu uděláte chybný tah perem? Stačí dobře opláchnout nakládanou okurku, osušit, aby na vašem dokumentu neudělala mastné fleky a pomalými tahy s ní odstranit nechtěná písmena.

Meloun – ovoce nebo zelenina?

Oficiálně je sice meloun druh zeleniny, jeho sladké plody však bývají často řazeny i mezi ovoce. Kompromisem tedy je říci, že se jedná o bobuli. Do podobné kategorie řadíme například angrešt, nebo černý bez.

Rajče vás možná překvapí

Zdroj: 123RF.COM

Na rozdíl od melounu, u kterého jsou spekulace o zařazení do skupiny docela časté, u rajčete máme všichni jasno. Je to červená kulatá zelenina, která je výborná do salátů či jako příloha k masu a bramborám. To je ovšem omyl. Výborná příloha to sice být může, nejedná se však o zeleninu. Ačkoli mnohé stránky i logické informace hovoří jinak, podle vědců je rajče ve skutečnosti ovoce.

Jeden z důvodů, proč také o rajčeti hovoříme jako o zelenině, je příběh z Ameriky. Tam začali rajčata vyvážet do ciziny pod označením zeleniny, protože prodej ovoce do zahraničí je v tu dobu přišel dráž.

Červená řepa, červená hlava

Všichni dobře víme, jak těžké je odstranit z ubrusu či dokonce z rukou červenou barvu od řepy. Toho se dá ale také využít. Metodu barvení hlavy nastrouhanou řepou využívají dokonce některá kadeřnictví ve světě. Jedná se o přírodní cestu, jak své vlasy udržet rudé i bez chemie.

Neplačte u krájení cibule

Existují hned dva způsoby, jak se při krájení cibule zbavit slz. Tím prvním je dát si do pusy větší kus suchého chleba a při práci ho žvýkat. Pokud zrovna doma máte pouze rohlíky, druhá rada je zaručeně univerzální. Stačí v puse podržet trochu vody. Uvidíte, že pláč při krájení cibule už vás více obtěžovat nebude.

Brambory – první zelenina v kosmu

V roce 1996 byly sazenice této rostliny součástí posádky raketoplánu Columbia a staly se tak oficiálně první zeleninou, která se dostala do kosmického prostoru a zažila také stav beztíže.

Lilek jako cesta k šílenství

Lilek je v některých zemích znám také pod názvem crazy apple, v překladu doslova „šílené jablko“ a to z toho důvodu, že pokud ho při dietě budete konzumovat nadměrné množství, mohou vám některé hormony přestat fungovat tak, jak by měly.

Autor: redakce

Související články