Trápí vás rýma? Zbavte se jí do pěti minut!

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ryma
ryma

Ačkoli nejčastější příčinou rýmy bývá nachlazení, často se může jednat také o nějaké psychické rozrušení, nebo obyčejné kýchnutí, které nám vodopády z nosu spustí i na půl dne. Ať už jde o kterýkoli z případů, kapesníky rychle mizí a léky nezabírají okamžitě. Nečekejte, až pomůže kdejaký nosní sprej. Vyzkoušejte jednoduché metody, které vás zbaví rýmy do pěti minut!

Snažíte se usnout, ale neustálá nutnost smrknání vám v tom brání? Nebo sledujete večerní pořad v televizi a sami sebe vyrušujete kýcháním do kapesníku? Léky, které vám předepsal váš lékař, samozřejmě po čase zafungují, co ale udělat pro okamžitou úlevu a zastavení rýmy? Tyhle jednoduché triky pomohou!

Stroužek česneku

Obyčejný česnek rýmu zaručeně zničí. Je to všelék všech léků. Jeho přidáváním do jídla nikdy nic nezkazíte, pomáhá totiž se zvýšením imunity a obecně je dobrý téměř na všechny nemoci. Jak ale zastaví nepříjemnou rýmu?

Jednoduše si oloupaný stroužek česneku vložte do úst a chvíli ho cumlejte jako bonbon. Rýma se během několika minut zastaví. Pálivosti se nemusíte vůbec obávat, dokud do česneku nekousnete, bude zcela bez chuti.

Rýmovník na okrasu i pro úlevu

Velkým pomocníkem při trápení s rýmou je rostlina s názvem rýmovník. Jeden lístek této zázračné květiny rozdrcený mezi prsty vás nepříjemného výtoku z nosu zbaví během minuty. Stačí si přivonět a velmi silné aroma rýmu ihned odežene.

Ačkoli se ve světě velmi často vyskytuje spíše jako keř, u nás se jedná o pokojovou rostlinu z čeledi hluchavkovitých, která velmi špatně snáší zimu. Ideální je mít ji doma na místě, kam alespoň chvíli přes den svítí slunce. Zalévat by se měla sice až dvakrát za týden, z mnohých zkušeností však víme, že bez vody vydrží i měsíc.

Kromě rýmy je skvělým lékem také na alergie či nemoci spojené s oslabenou imunitou. Ze šťávy jeho listů lze dělat nejrůznější sirupy či marmelády. Neuškodí ani přihození jednoho či dvou lístků do horkého čaje. Přikládá se také ne řezné rány nebo hnisající boláky.

Namažte si nos mastičkou z konopí

Nejrůznější léky s obsahem lékařského konopí se dnes již dají poměrně snadno sehnat přes internet nebo v  lékárnách. Namažte si nos zvenčí a nosní dírky také zevnitř trochou takovéto mastičky a uvidíte, že úleva bude okamžitá. Přípravky brání nejen před vznikem odřenin z neustálého smrkání. Ne příliš voňavé aroma je totiž schopné téměř okamžitě výtok
z nosu zastavit.

Psychosomatická cvičení

Tato metoda vyžaduje alespoň minimální tendence uvěřit tomu, že rýma může být také důsledkem psychických problémů. Doporučují ji často léčitelé a doktoři zabývající se homeopatií.

Ucpěte jednu nosní dírku prstem a tou volnou se zhluboka nadechněte. Před výdech prohoďte prst a ucpěte opačnou nosní dírku, kterou vzduch vypustíte. To opakujte pětkrát a poté celý proces proveďte ještě jednou opačně. Celé cvičení zabere zhruba dvě minuty, pokud budete dýchat dostatečně zhluboka. Rýma by poté měla okamžitě přestat.

Samozřejmě je vhodné všechny tyto rady dále doplňovat předepsanými léky. Nejedná se o postupy, jak se rýmy trvale zbavit. Okamžitá úleva je však ve všech případech zaručená.

Autor: Sára Vojtěchovská


Související články