Strašák jménem menopauza: Existují osvědčené rady, které vám ji pomohou překonat a zvládnout

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
menopauza
Zdroj: Shutterstock

Menopauza. Milion žen po celém světě z ní má trauma, přestože se vlastně nejedná o nic hrozného. Zkrátka je to událost, která potká každou ženu. Když přijde její čas. Máme pro vás osm faktů, které vám pomohou se s touto změnou vyrovnat.

Klidně i po čtyřicítce

Odborně se menopauza označuje jako „den poslední menstruace“, což se děje v období přibližně od 40 do 55 let věku ženy, kdy se vyrovnává s hormonální změnou v organismu. V tomto období dochází k postupnému vyhasínání vaječníků s následnými změnami.

To se týká hormonálních, psychických i tělesných změn. U každé ženy se liší začátek, a tedy i konec menstruace. Obě tyto události spolu navíc hodně souvisejí – je pravděpodobné, že u žen, které začaly menstruovat dřív, přijde dřív i menopauza.

Tělo se časem „srovná“

V době menopauzy začne docházet k nepravidelnému hormonálnímu řízení a tím i nepravidelnému menstruačnímu cyklu. Na nedostatek pohlavních orgánů reaguje mozek zvýšenou tvorbou jiných hormonů. Protože od vyčerpaných vaječníků nepřichází odpověď, zaběhnuté procesy se v těle mění a následují různé potíže.

U většiny žen to bývá cca rok po posledním krvácení, než si na nové hormonální projevy zvyknou a vše se uklidní. Stejně jako je každé tělo jiné, je i toto velmi individuální.

Na severu ženy menopauzu snášejí hůř

Vše spojené s tělem je hodně individuální a působí na to velká řada faktorů, včetně životního stylu či genetiky. Zajímavé ale je, že svou roli hraje i zeměpisná poloha. Ženy, které žijí na severu, mají problémů s menopauzou více.

Návaly horka, únava i pocení je normální

Většina žen má v období menopauzy potíže, jako jsou návaly horka, pocity únavy, nadměrné pocení, neklidný spánek. Projevují se až u 75 % žen. 35 % žen trpí mírnými potížemi, 40 % středně závažnými a až 25 % závažnými potížemi.

Třezalka pomáhá

Žlutě kvetoucí bylina třezalka tečkovaná má řadu pozitivních vlivů na lidský organismus. Pomáhá proti stresu, úzkostem, nespavosti i pro zvýšení psychické pohody. Protože období menopauzy bývá pro ženy náročné a stresující, doporučuje se třezalka jako přírodní antidepresivum.

Pomůže sport i relaxace

Nikoho nepřekvapí, že v tomto období se chce žena věnovat sama sobě. Ženy by měly vsadit na zdravý životní styl – vyváženou stravu a sport. Pravidelný pohyb může až o 90 % zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy. Samozřejmě by ale cvičení mělo být přizpůsobeno aktuálnímu zdravotnímu stavu. Dobrými pomocníky jsou třeba meditace, jóga nebo dechová cvičení, která pomáhají zbavit se stresu.

Doplňky stravy alespoň jednou za měsíc

S hormonální nerovnováhou vám můžou pomoct i přírodní prostředky. Některé ženy například sahají po doplňcích stravy. Je ale důležité mít trpělivost a nečekat, že výsledek přijde hned. Chce to je užívat alespoň měsíc a půl, aby byl vidět jejich účinek.

Dodejte tělu vápník

V období menopauzy ubývá kostní hmota a zvyšuje se riziko osteoporózy. Proto je u žen v přechodu nutné zvýšit dávky vápníku. Konzumujte proto potraviny bohaté na vápník a vitamín D, který podporuje vstřebávání vápníku. Vápník je obsažen třeba v luštěninách, fících či pomerančích.

Autor: Barbora Turková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články